نسخه آزمایشی

سرگردانی ۳۷ مسافر جام ملت‌های اروپا بدون آب و غذا در فرودگاه مسکو

سرگردانی ۳۷ مسافر جام ملت‌های اروپا بدون آب و غذا در فرودگاه مسکو

اطلاعات گردشگری

بیش از ۳۰ ساعت است ۳۷ مسافر ایرانی که به قصد تماشای فوتبال جام ملت‌های اروپا به روسیه رفته بودند، اجازه خروج از فرودگاه مسکو را ندارند و همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

تصاویر، صداها و فیلم‌هایی که حاکی است حدود ۳۷ نفر از ایرانیانی که از شهرهای مختلف کشور با هواپیمای روسی به مسکو رفته‌اند با در دست داشتن «Fan ID» به قصد تماشای مسابقات جام‌ملتهای اروپا عازم روسیه شده بودند اما از ساعت ۵ صبح روز گذشته (۲۷ خرداد ماه) تاکنون در فرودگاه معطل مانده‌اند.

در این باره حرمت‌الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: هر کدام از این افراد سهمیه بلیت تماشای بازی‌ها را دارند و فن‌آیدی گرفته شده توسط آنها هم قانونی است. یکی از پروازهای ایرانی توانست پس از ۶ ساعت معطلی، ۱۷۰ مسافر را از فرودگاه رد کند اما این ۳۷ نفر که با پرواز روسی به مسکو رفته‌اند، هنوز در فرودگاه معطل هستند. اگر قرار بود مشکلی در ویزا یا Fan Id آنها باشد، معمولاً ایرلاین در مبدأ اجازه ورود مسافر به هواپیما را نمی‌داد.

وی درباره اینکه شاید مسئولان امنیتی روسیه احتمال پناهنده شدن این افراد را داده‌اند، گفت: مگر این احتمال وجود ندارد که هر کسی به هر کشور دیگری که می‌رود، پناهنده شود؟ شاید آنها درست بگویند اما در تمام مرزها این موضوع کنترل می‌شود. با این وجود نباید مسافران ایرانی در فرودگاه با چنین وضعیتی معطل می‌ماندند. همراه آنها، کودکانی حضور داشتند که برایشان شیرخشک هم وجود نداشت چه برسد به آب و غذا برای مسافران. من این موضوع را با وزیر میراث فرهنگی در میان گذاشتم. او هم به سفیر ایران در روسیه اطلاع داد؛ هنوز هیچ‌کدام دلیل مشخصی را بیان نکرده‌اند و نمی‌دانیم که این مسافران تا چه زمانی باید در فرودگاه مسکو معطل بمانند. با این حال معتقدیم هر کسی کوتاهی کرده که باعث تضییع حقوق شهروندان ایرانی شده، باید پاسخگو باشد.

در پی این مشکلات سفارت ایران در مسکو اطلاعیه‌ای را منتشر کرده که در این اطلاعیه آمده است: طبق اطلاعات واصله، برخی از آژانس‌های مسافرتی در چند وقت گذشته مبادرت به فروش غیرقانونی بلیت و فن‌آیدی برای تماشای مسابقات جام ملت‌های اروپا در سنت‌پترزبورگ به برخی از شهروندان ایرانی کرده‌اند. مرزبانی فرودگاه‌های روسیه با ادعای جعلی بودن فن‌آیدی و اختصاص یک بلیت به چند نفر، مانع حضور این عده از شهروندان به مسکو شده‌اند؛ این امر با شیوع بیشتر ویروس کرونا در فدراسیون روسیه و اقدام غیرقانونی چند ایرانی در هفته گذشته جهت عبور از مرز روسیه به سمت اروپا همزمان شده و در نتیجه مرزبانی فرودگاه‌های مسکو، سخت‌گیری‌های خود برای ورود مسافران ایرانی به روسیه را افزایش داده و در صدد بازگرداندن آنها به کشورمان شده‌اند.

این سفارت به محض اطلاع از این موضوع و با پیگیری‌های مستمر، مانع از بازگرداندن آنها شده ولی مشکل به طور کامل حل نشده و هنوز افرادی در فرودگاه بلاتکلیف باقی مانده و با احتمال بازگشت به کشور مواجه هستند. سفارت ایران در فدراسیون روسیه به شهروندان ایرانی که قصد سفر به روسیه را دارند توصیه کرده که برای اجتناب از معطلی و اخراج از روسیه پس از اخذ روادید و مجوز ورود به روسیه (صادر شده از سوی ستاد مبارزه با کرونا روسیه) و اطمینان از صحت اسناد و مدارک، مبادرت به سفر کنند./مهر

نظرات

🔄