نسخه آزمایشی

پرونده کرمانشاه به عنوان شهر خلاق "خوراک" سال آینده به یونسکو ارسال می‌شود

پرونده کرمانشاه به عنوان شهر خلاق

اطلاعات گردشگری

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو از آماده سازی پرونده کرمانشاه و ارسال آن به یونسکو در سال آینده برای ثبت به عنوان شهر خلاق خوراک خبر داد.

حجت الله ایوبی در نشست خبری امروز (13 مرداد) با بیان اینکه یونسکو چندین سال است برنامه های خود را بصورت شهرمحور پیش می برد، گفت: در این بین شهرهای یادگیرنده و شهرهای خلاق ایجاد شدند که هر شهر در جهان می تواند به عنوان یکی از آنها نام خود را ثبت کند.

وی با اشاره به ظرفیت های بسیار کرمانشاه در حوزه خوراک، موسیقی و ... گفت: کرمانشاه با توجه به پتانسیل هایی که دارد می تواند در بسیاری عرصه ها برای ثبت نام خود به نام شهر خلاق ثبت نام کرده و این موضوع را پیگیری کند و خوراک هم یکی از این عرصه هاست که کرمانشاه در آن قابلیت های قابل توجهی دارد.

هر دو سال یکبار این فرصت را داریم که پرونده چهار شهر را آماده سازی کرده و برای ثبت به عنوان شهر خلاق در زمینه های مختلف به یونسکو ارسال کنیم که در نهایت در یونسکو در خصوص ثبت آن تصمیم گیری می شود.

برای سال آینده نیز باید از هم اکنون بر روی پرونده کرمانشاه به عنوان شهر خلاق خوراک کار کرده و پرونده آن را تکمیل کنیم تا سال آینده بتوانیم پرونده را در سایت یونسکو بارگذاری کنیم.

تشکیل پرونده ها در کارگروهی در کمیسیون ملی یونسکو صورت می گیرد و شهردار کرمانشاه در ارتباط با این کارگروه می تواند بر روی تکمیل پرونده کرمانشاه فعالیت کند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ادامه از پروژه مسیر گردشگری "تاریخ و تمدن" ایران به عنوان یک رویداد بزرگ برای سه استان کرمانشاه، همدان و کردستان یاد کرد وافزود: برای کمک به عملیاتی شدن این طرح از هیچ همکاری دریغ نمی کنیم و یکی از کارهای مهم در این زمینه بحث انتقال تجربیات جهت پیشبرد هرچه سریعتر و مطلوب تر این پروژه است.

همچنین شبکه گسترده تبلیغاتی یونسکو را هم در اختیار داریم و می‌توانیم این سه شهر و ظرفیت های آن را به شهرها و کشورهای جهان بشناسانیم.

این مسئول در ادامه در خصوص حمایت از راه ساسانی در استان کرمانشاه، گفت: برای این مسیر و معرفی آن از طریق گنجاندن آن در اطلس راه ابریشم در تلاش هستیم و سال گذشته میزبان همایش بین المللی راه ابریشم بودیم و تلاش داریم تا از آن طریق این مسیر را حفظ و معرفی کنیم.

وی در بخش دیگر صحبت هایش به راه اندازی باشگاه های گردشگری خلاق در کشور اشاره کرد وافزود: این باشگاه ها در بحث انتقال تجربه افراد پیشکسوت در عرصه گردشگری فعالیت می کنند و صاحبان تورهای گردشگری و علاقمندان این حوزه می توانند با عضویت در این باشگاه از این تجربیات استفاده کنند./ایرنا

نظرات

🔄