نسخه آزمایشی

جابجایی مسجد ۶۰۹ساله

جابجایی مسجد ۶۰۹ساله

اطلاعات گردشگری 

یک مسجد ۶۰۹ساله به مکانی در فاصله‌ دو و نیم مایلی شهر باستانی ترکیه‌ای که قرار است در سیل غرق شود، منتقل شد.

به نقل از دیلی‌میل، مسجد «الریز» از شهر باستانی «حصن کیف» به پارک فرهنگی جدید «حصن کیف» منتقل شده است. پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد با ساخت سد «ایلیسو» و با بالا رفتن سطح آب رود «‌دجله»، ۸۰ درصد شهر باستانی «حصن کیف»  و بسیاری از روستاهای اطراف آن غرق خواهد شد، بیش از ۳۰۰ مکان تاریخی اطراف این مکان از بین خواهند رفت و اکوسیستم اطراف رود «دجله» را به نابودی خواهند کشاند.

این مسجد ۶۰۹ ساله که بزرگ‌ترین مسجد «‌حصن کیف» محسوب می‌شود حدود ۱۷۰۰ تن وزن دارد و به کمک وسیله‌ای روان در امتداد رود «‌دجله»‌ از شهر خارج شده است.

مناره این مسجد که در سال ۱۴۰۹ میلادی ساخته شده به صورت جداگانه از این شهر خارج شده است.

بیشتر مکان‌های تاریخی این شهر باستانی به دلیل ساخت سد جدید از این شهر به  مکان مناسب‌تری منتقل شده‌اند.

 تاکنون شش ساختمان با موفقیت از این شهر باستانی جابه‌جا شده‌اند.

«‌حصن کیف» یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های تاریخی جهان و تمدن انسان محسوب می‌شود. علاوه بر این غارهای آبی متعددی در اطراف این ارگ وجود دارند. بسیاری از این غارها از منابع آبی زیرزمینی متفاوتی تأمین می‌شوند. کلیساها و مساجد متعددی نیز در صخره‌های اطراف این ارگ ساخته شده‌اند و این در حالی است که تمامی این آثار به زودی نابود خواهند شد.

پروژه جنجالی ساخت سد «ایلیسو» روی رود دجله نه تنها حیات ارگ ۱۲ هزار ساله «حصن کیف» را در این منطقه با چالش جدی روبه‌رو کرده، بلکه موجب از بین رفتن‌ هزاران غار قدیمی دست‌ساز در صخره‌های پیرامون بقایای این ارگ باستانی و همچنین آسیب رساندن به اکوسیستم غنی حوضه رودخانه دجله می‌شود.

نظرات

🔄