نسخه آزمایشی

ثبت ملی نام استاد مراتب در بخش میراث ناملموس میراث فرهنگی

ثبت ملی نام استاد مراتب در بخش میراث ناملموس میراث فرهنگی

اطلاعات گردشگری

محقق و پژوهشگر موسیقی گفت: اردیبهشت ماه سال جاری، پیشنهاد ثبت ملی نام استاد در بخش میراث ناملموس میراث فرهنگی، مطرح شد و مورد موافقت و امضای وزیر قرار گرفت.

علیرضا امینی که از سال ۱۳۸۱ تا به امروز فعالیت‌های مختلفی را در حوزه موسیقی در کنار استاد احمد مراتب انجام داده است، در مراسم بزرگداشت این استاد پرآوازه کشور با اشاره به ثبت ملی نام هنرمندان اظهار کرد: بسیار خوب می‌شود که مسیری را پیش بگیریم و در آن، اسم خوبان کشورمان را ثبت ملی کنیم تا نهال مهر و هنر از نو در کشور جوانه بزند.

البته شرط ثبت ملی و ایجاد درجه فاخر هنرمندی، میل به انتقال و مهم‌تر از همه داشتن میراثی برای انتقال از سوی هنرمندان است و هر استادی که، اگر دانشی دارد عاشقانه به جویندگان منتقل می‌کند، می‌تواند گنجینه میراث زنده بشری بعدی اصفهان باشد.

محقق و پژوهشگر موسیقی با اشاره به روند ثبت ملی استاد احمد مراتب افزود: بنده در اردیبهشت ماه سال جاری، با پیشنهاد ثبت ملی نام استاد در بخش میراث ناملموس وزرات میراث فرهنگی، موضوع را مطرح کرده و با حمایت‌های کارشناس بخش میراث ناملموس انجام این کار تأیید شد و به جریان افتاد و همزمان با تولد استاد مراتب، لوح صادر شد و به امضای وزیر رسید و به استاد مراتب ابلاغ شد.

در ادامه محمد ملک مسعودی چهره خوش‌نام موسیقی، ضمن پرداختن به گوشه‌هایی از زندگی‌نامه استاد احمد مراتب با اشاره به تأثیر موسیقی در تربیت انسان گفت: تربیت هنری از راه موسیقی، نظم و هماهنگی را به اعماق روح انسان‌ها می‌رساند و در تربیت آن‌ها به راه راست، نقش بزرگی را ایفا می‌کند و موسیقی تا قسمت‌های ناخودآگاه همه انسان‌ها برای تربیت‌های صحیح، نفوذ می‌کند.

وی با اشاره به خوانش آوازی استاد مراتب اظهار داشت: مناسب خوانی، داشتن صدایی پر قدرت و خوش‌نشین در گوش، شناخت اوزان مختلف و استعداد حافظه خدادادی، همنشینی با بزرگان علم و ادب و شعر سرایی از مواردی است که در شخصیت استاد مراتب جای داشت.

وی خطاب به مسئولان حاضر در برنامه افزود: تقاضایی که از مدیران و مسئولان دارم این است که تا هنرمندان زنده هستند از آن‌ها یاد شود و کوچه‌ها، خیابان‌ها و میدان‌ها به نام آن‌ها زده شود.

در ادامه نیز سید احمد مراتب متخلص به «دُرةالتّاج» ضمن پرداختن به زندگی‌نامه و گرامیداشت استاد تاج اصفهانی با اشاره به یاد کردن از هنرمندان تصریح کرد: هنرمندانی در این برنامه حاضر هستند که در عالم شعر، موسیقی، ادب و هنر بی‌نظیر هستند و باید از هنرمندان تا زمانی که در جمع ما هستند یاد کنیم.

وی با اشاره به درخواست تغییر نام هنرسرای خورشید گفت: از حضور شهردار محترم تقاضا دارم که طبق تصویب‌نامه تغییر نام هنرسرای خورشید به هنرسرای تاج اصفهانی در شورای قبل، انجام این کار قبول و عملی شود.

علی عطریان رئیس اداره هنری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان نیز در ادامه به بزرگداشت استاد احمد مراتب پرداخت و تصریح کرد: استاد مراتب یکی از معروف‌ترین شاگردان استاد تاج اصفهانی است که در طول ۶۰ سال زیست فرهنگی و حرفه‌ای خود، در دو بخش موسیقی آوازی و تربیت و مداحی در حوزه اهل بیت (ع) فعالیت کرده‌اند، ضمن اینکه احمد مراتب از مداحان بزرگ شهر اصفهان و کشور ایران هستند.

وی با اشاره به ثبت ملی نام استاد احمد مراتب گفت: به مناسبت اینکه امسال استاد احمد مراتب در میراث ناملموس بشری توسط میراث فرهنگی ثبت شدند، این بزرگداشت برای میراث‌دار آوازی اصفهان برگزار شد.

گفتنی است، این بزرگداشت همراه با رونمایی از آلبوم نوای «دُرة‌التّاج» و اعطای لوح تقدیر از سوی میراث ناملموس به امضای وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین اعطای گواهینامه درجه یک هنری معادل دکتری به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور ایران به پاس قدردانی از زحمات و تلاش‌های وی برگزار شد./مهر

نظرات

🔄