نسخه آزمایشی

مردم تخلفات مراکز گردشگری را به ستاد مرکزی سفر اطلاع دهند

مردم تخلفات مراکز گردشگری را به ستاد مرکزی سفر اطلاع دهند

اطلاعات گردشگری

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: مراکز اقامتی با یک سوم ظرفیت‌شان، پذیرای مسافران هستند و بازدید میدانی نشان می دهد شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند. البته اگر مردم شاهد تخلف بودند، می‌توانند به ستاد مرکزی هماهنگی سفر اطلاع دهند.

ولی تیموری با اعلام این که بر اساس آمارها در هفته نخست سال تنها ۳۳۰ هزار مسافر به مراکز اقامتی رفتند، گفت: در بازدیدهای میدانی نیز شاهد بودیم مسافران نوروزی و صاحبان مشاغل مرتبط با گردشگری نیز کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند.

تیموری در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که افزایش مبتلایان به کرونا و فوتی‌های ناشی از این ویروس در روزهای اخیر به دلیل شیوع سفر های نوروزی است، ‌گفت: بر اساس گفته‌های مسئولان بهداشتی از زمان افزایش ابتلا تا موارد فوت‌شده حدود بیش از دو هفته زمان می برد و به نظر می رسد دلیل افزایش مبتلایان به کرونا مربوط به شلوغی ها و خریدهای پیش از نوروز است.

وی با اشاره به مصوبات برای جلوگیری از شیوع کرونا گفت: مراکز اقامتی نیز با یک سوم ظرفیت‌شان، پذیرای مسافران هستند و بازدید میدانی در یک هفته گذشته نشان می دهد شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند. البته اگر مردم شاهد تخلف بودند، می توانند با شماره ۰۹۶۲۹ ستاد مرکزی هماهنگی سفر تماس بگیرند.

تیموری با اشاره به این که در این مدت هیچ برنامه ای برای تشویق سفر انجام نشده است، گفت: وجود یک میلیون نفرشب اقامت در مراکز اقامتی که به در نظر گرفتن سه شب اقامت، متعلق به ۳۳۰ هزار مسافر می شود نشان از کاهش سفر در نوروز ۱۴۰۰ را دارد.

وی شلوغی جاده‌ها را مرتبط با افرادی دانست که به خانه اقوام و خویشان در دیگر شهرها رفته‌اند و افزود: بیشتر این افرادی هستند که به خانه اقوام و آشنایشان سفر می کنند، یا ویل یا خانه دوم در دیگر شهرها دارند؛ ‌آنچه تا کنون در بازدیدها شاهد بودیم که مراکز اقامتی غیر مجاز امکان پذیرش مسافر و گردشگر را نداشتند و اگر مردم شاهد تخلف بودند اطلاع رسانی کنند.

به نظر نمی رسد با توجه به پایان تعطیلات رسمی نوروز سال جاری شاهد مسافران زیادی در هفته دوم تعطیلات امسال باشیم.

شیوع کرونا از سال ۹۸ بیش از هر چیز به صنعت گردشگری آسیب زد. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضرر صاحبان این مشاغل را تنها در ۹ ماه سال گذشته ۲۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد. دولت تلاش داشت با دو بسته حمایتی بخشی از ضررها را جبران کند،  که البته مورد رضایت فعالان این عرصه واقع نشد. نوروز ۹۹ سفر ممنوع بود؛ امسال اما ممنوعیت وجود نداشت و علاقمندان سفر می توانند با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در شهرهای سفید، آبی و زرد به سفر روند./ایرنا

نظرات

🔄