نسخه آزمایشی

کرونا ۲۲ هزار میلیاردتومان به صنعت گردشگری کشور آسیب زده است

کرونا ۲۲ هزار میلیاردتومان به صنعت گردشگری کشور آسیب زده است

اطلاعات گردشگری

وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی با اشاره به آسیب‌های گسترده این صنعت ناشی از کرونا گفت: گردشگری کشور ۲۲ هزار میلیاردتومان آسیب دیده است.

علی اصغر مونسان در آیین افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی با اشاره به آسیب گسترده این صنعت گفت: امیدواریم با تولید واکسن های داخلی، گردشگری در سال ۱۴۰۰ رونق بگیرد.
وی افزود: امیدواریم با رونق گردشگری تمامی مدل های گردشگری کشور همچون گردشگری کشاورزی، اکوتوریسم و طبیعت گردی نیز رونق بگیرد.

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به شرایط سخت دولت دوازدهم گفت: تحریم های گسترده و ظالمانه ‌سبب شرایط سخت و بودجه انقباضی برای دولت شد و به‌طور طبیعی بودجه معیشتی و بهداشتی در اولویت قرار گرفت. 
مونسان با اشاره به اتفاقات اخیر کشور گفت: سیل ابتدای سال ۹۸ و اتفاقات ناشی از افزایش نرخ بنزین و پس از آن شیوع کرونا از آسیب هایی بود که به گردشگری ضربه زد اما نتوانست گردشگری را زمین‌ گیر کند.
وی دلیل این اتفاق را اتخاذ سیاست های هوشمندانه در وزارتخانه دانست و گفت: با وجود ضربات‌ مکرر به گردشگری، ورود گردشگر خارجی رکورد زد و گردشگری داخلی نیز دچار تحول شد.

اعتبارات ۲۳ هزار میلیاردتومانی دولت دوازدهم در حوزه گردشگری

مونسان با اشاره اعتبارات ۲۳ هزار میلیارد تومانی هزینه شده در حوزه گردشگری در دولت دوازدهم گفت: هم اکنون پروژه های مختلف گردشگری با اعتبارات ۱۵۹ هزار میلیارد تومانی در دست افتتاح است.
وی از ساخت و ایجاد ۴۰۸ هتل و هتل آپارتمان با حدود ۴۱۷ هزار تخت در دولت دوازدهم خبر داد و گفت: این اقدامات در دوره ای بود که کشور تحت تاثیر تحریم های گسترده بود.

مونسان در ادامه با اشاره به ۳۴ هزار اثر ثبت ملی در ایران گفت: اعتبارات دولتی در این بخش تنها ۲۰۰ میلیارد تومان بود که قطعا با این میزان اعتبارات حفاظت از آثار باستانی ممکن نیست  از این رو از سرمایه مردمی بهره بردیم.

در این راستا از سرمایه های بخش خصوصی برای حفاظت و مرمت، ایجاد اقامتگاه و هتل بوتیک ها استفاده کردیم که خود سبب جذب گردشگر در مناطق تاریخی شد.

محمودیت های مالی و فشارها سبب شد از بودجه دولتی دست برداریم و به سمت اقتصاد مردمی پیش برویم.

وی ایجاد تنوع در محصولات گردشگری کشور را یکی دیگر از سیاست های وزارت خانه اعلام کرد و گفت: دیگر گردشگری ایران محدود به گردشگری تاریخی نیست و گردشگری روستایی، کشاورزی، معدن و طبیعت گردی نیز افزوده شده است که سبب رونق گردشگری می شود.

مونسان همچنین از تاسیس ۲ هزار و ۲۰۰ واحد گردشگری در تمام روستاها و شهرهای کشور خبر داد و گفت: این امر به توزیع گردشگری کشور کمک می کند.

وی ایجاد طرح تجاری سازی برای صنایع دستی را از اقدامات وزارت اعلام کرد و گفت: صادرات یک میلیارد و نیم دلار صنایع دستی از طریق گمرک نتایج همین طرح تجاری سازی است، به همین میزان نیز محصولات صنایع دستی به صورت چمدانی صادر شده اما شیوع کرونا و افزایش مواد اولیه نیز به این حوزه آسیب زده است./ایرنا

 

نظرات

🔄