نسخه آزمایشی

ورود ۴۵۰ هزار گردشگر سلامت و تجاری به ایران در ۹ ماه گذشته

ورود ۴۵۰ هزار گردشگر سلامت و تجاری به ایران در ۹ ماه گذشته

اطلاعات گردشگری

تیموری گفت: در ۹ ماه گذشته ۴۵۰ هزار نفر به صورت محدود با عنوان گردشگر سلامت و تجاری به ایران سفر کردند. همچنین با توجه به سخت‌گیری‌ها، حدود ۹۴ درصد سفرهای بین‌المللی کاهش پیدا کرد.

جلسه کمیته سیاستگذاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی به منظور برقراری ارتباطات فرابخشی با دستگاه‌های دولتی و استفاده از ظرفیت‌های مشارکت مردمی و فعالان در حوزه گردشگری برای رسیدن به اهداف توسعه متوازن گردشگری در کشور روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹ در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

روزهای سختی را در صنعت گردشگری سپری می‌کنیم، این صنعت بیش از یک سال است که با شیوع ویروس کرونا زمین‌گیر شده که در تاریخ صنعت گردشگری دنیا بی‌سابقه بوده است.

در سالی که گذشت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در سطح جهانی سفر کردند که حدود ۱,۵ تریلیون دلار گردش مالی داشته است، از هر ۱۰ شغلی که در دنیا وجود دارد یک شغل مربوط به حوزه سفر و گردشگری است. طی ۱۰ سال گذشته با توجه به اینکه رشد صنعت گردشگری بیشتر شده از هر پنج شغل جدیدی که ایجاد شده یک شغل آن مربوط به صنعت گردشگری است.

۱۰,۵ درصد GDP دنیا در حوزه سفر و گردشگری بوده است. رشد اقتصاد جهانی قبل از کرونا ۲.۵ درصد بوده که در حوزه گردشگری این رشد به ۳.۵ درصد رسیده است. در حقیقت از همه حوزه‌های اقتصادی رشد گردشگری یک درصد سریع‌تر بوده است.

در بُعد داخلی در مقابل ۱۰,۵ درصد سهم گردشگری در GDP جهانی، ۶.۵ درصد سهم سفر و گردشگری ایران به شکل مستقیم و غیرمستقیم بوده است. یک میلیون و ۳۴۵ هزار نفر در حوزه صنعت گردشگری مشغول به فعالیت هستند.

در سال ۹۸ قبل از شیوع ویروس کرونا هشت میلیون و ۸۶۰ هزار نفر گردشگر خارجی از ایران بازدید کردند. با اتفاقاتی که در نیمه دوم سال ۹۸ افتاد و با شیوع ویروس کرونا، در فصل دوم پر رونق گردشگری ما که از اواسط بهمن ماه و شروع سال نو میلادی آغاز می‌شد، نتوانستیم میزبان گردشگران باشیم.

در سال ۹۵ تعداد گردشگران خارجی چهار میلیون و ۹۰۰ هزار نفر، سال ۹۶ پنج میلیون و ۱۰۰ هزار نفر و در سال ۹۷ نیز هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده که نشان‌دهنده رقم رو به رشد بوده است.

به طور کلی در گردشگری داخلی سیاستی را که طی این چند سال دنبال می‌کردیم، توزیع سفر در کشور بوده است؛ اعتقاد داریم با انجام این کار توزیع درآمد و ثروت در کشور اتفاق می‌افتد. گردشگری ابزاری برای کاهش فقر و محرومیت‌زدایی است، برای تحقق این موضوع زیرساخت‌ها محقق نبود. دولت برای ایجاد این زیرساخت‌ها نقش حمایتی داشته و خود مردم و بخش خصوصی در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند.

طرح راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی با هزینه کم و ارائه تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی در سطح کشور اجرا شد، خوشبختانه مردم تشویق شدند و در این خصوص نیز سرمایه‌گذاری کردند. این موضوع باعث شد تا خلاء نسبی که در خصوص نبود اقامتگاه‌ها در برخی نقاط کشور وجود داشت، بر طرف شود.

۲۲۲۵ اقامتگاه بوم‌گردی در دوردست‌ترین روستاهای کشور راه‌اندازی کردیم، با انجام این کار خلأ زیرساختی جبران و هویت به روستاها داده شد.

در حقیقت اصل سیاست توزیع سفر با استقرار اقامتگاه‌های بوم‌گردی انجام شد، با تنوع بخشیدن به موضوعات گردشگری مانند گردشگری کشاورزی، معدن، دریایی و سلامت به توزیع سفر کمک کردیم، در خارج از کشور ما را به عنوان مقصد تاریخی فرهنگی می‌شناختند.

معاون گردشگری کشور در خصوص پروژه‌های در دست اقدام گفت: اکنون حدود ۲۲۰۰ پروژه زیرساخت گردشگری در داخل کشور در حال احداث است، این پروژه‌ها نشان می‌دهد استقبال سرمایه‌گذاران داخلی به سمت گردشگری زیاد شده است.

دنبال این بودیم تا گردشگری نقشه راهی داشته باشد و تکالیفی که در قانون برنامه ششم داشتیم محقق شود. به مدت یک سال سند راهبردی توسعه گردشگری کشور در دولت و کمسیون فرهنگی بررسی شد برای اینکه تقسیم کار در این حوزه کمتر اتفاق افتاده بود، با توجه به اینکه گردشگری موضوع فرابخشی است در حقیقت این سند برای مشخص کردن تقسیم کار است که دارای ۷۴ حکم بوده و برای ۲۶ دستگاه دولتی نیز تعیین تکلیف کرده است.

تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری

برای اینکه بتوانیم آن را به سند بلندمدت تبدیل کنیم، تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری کشور در دستور کار قرار گرفت. همه ابزار و شرح خدمات آن آماده شده است و با کمک یونسکو و سازمان جهانی گردشگری و دانشگاه‌ها تا تابستان سال آینده تدوین می‌شود.

معاون گردشگری کشور در خصوص حساب‌های اقماری گردشگری گفت: در این حساب‌ها فقط هتل و رستوران در نظر گرفته می‌شد، اما اکنون متفاوت شده است. در حساب‌های جدید تمام شهر و اقتصاد آن وابسته به گردشگری در نظر گرفته شده است.

تأثیری که گردشگر بر اقتصاد کشور و مردم دارد در حساب‌های اقماری گردشگری مشخص می‌شود، تهیه این حساب‌ها پروژه بزرگی است که با مرکز ملی آمار به سمت جلو پیش می‌رود. سند استراتژیک صادرات ملی گردشگری نیز با مرکز جهانی تجارت پیش می‌رود.

با شیوع ویروس کرونا همکاری لازم را با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص اولویت اصلی که حفظ جان مردم است، انجام دادیم و در شرایط پیک سفرهای خارجی و داخلی فعالیت‌هایمان را تعطیل کردیم. با گشایش‌های مختصری که انجام می‌شد، سعی کردیم گردشگری داخلی بتواند این خلاء را پوشش دهد و در کنار آن نیز نیم‌نگاهی به عرصه بین‌المللی داشتیم. در این خصوص طرح‌هایی ارائه دادیم اما به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد.

با شیوع ویروس کرونا دو بسته حمایتی برای فعالان صنعت گردشگری در نظر گرفتیم که بسته اول اشتغال‌محور و بسته دوم بنگاه‌محور بوده است. میزان درخواست فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات کرونایی از بانک‌ها حدود ۱,۳۵۰ میلیارد تومان بوده که ۶۵۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است، البته قول دادند تا پایان سال کمک بیشتری کنند. امیدواریم با کاهش شیوع ویروس کرونا دوباره صنعت گردشگری رونق پیدا کند تا نشاط و امید را به جامعه برگردانده شود.

با پیگیری‌ها و تلاش‌هایی که انجام دادیم، طرح‌هایی را برای سفرهای نوروزی در ستاد ملی کرونا ارائه کردیم تا به شکل محدود و کنترل شده و با نظارت ما بخشی از فعالیت‌ها و خدماتمان ارائه شود. اگر نوروز امسال نتوانیم فعالیت کنیم، امکان برگشت مجدد نخواهیم داشت. تعطیلات نوروز برای بالای ۷۰ درصد از فعالان ما یک فرصت است.

ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قبول کرد تا سفرها در قالب تورهای شرکت‌های خدمات مسافرتی و کنترل‌شده انجام شود، پروتکل‌های بهداشتی نیز در این خصوص برای تمام ذی‌نفعان آماده و ابلاغ شده است، همچنین نوع دیگر سفر در قالب سفرهایی است که مردم با خودروی خود انجام می‌دهند و رزرو قطعی در مراکز مجاز ما دارند، نیروی انتظامی نیز در این خصوص کمک خواهد کرد تا ترددهای نوروزی برنامه‌ریزی شده، انجام شود.

طرح جامع گردشگری توسط ۱۹ استان نوشته شده و تا پایان تابستان ۹۹ سایر استان‌ها این طرح را تهیه می‌کنند.

نیمی از دستگاه‌ها هنوز درگیر بحث گردشگری نشدند

خدابخشی دبیر کمیته فرهنگی شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: چهار نیمه مغفول در حوزه گردشگری وجود دارد. براساس گزارش مرکز آمار نیمی از مردم هنوز سفر نمی‌روند. نیمه دوم سال از ماه مهر تا پایان اسفند سفر چندانی انجام نمی‌شود و نیمی از دستگاه‌ها نیز هنوز درگیر بحث گردشگری نشده‌اند.

کرونا فرصتی است تا دستگاه‌ها بتوانند در این خصوص برنامه‌ریزی کنند. اکنون در بحث سیاستگذاری به الگوی خوبی تحت عنوان سیاستگذاری شبکه‌ای رسیده‌ایم. امیدواریم به نقطه‌ای برسیم تا تمام ایرانیان ۲۰ مسیر سفر داشته باشند. باید دستگاه‌های فرهنگی تلاش کنند تا به این موضوع توازن بخشیده شود./مهر

نظرات

🔄