نسخه آزمایشی

۴۵ اثر در فهرست آثار ملی و واجد ارزش تاریخی‌فرهنگی کشور ثبت شد

۴۵ اثر در فهرست آثار ملی و واجد ارزش تاریخی‌فرهنگی کشور ثبت شد

اطلاعات گردشگری

معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: «۴۵ اثر فرهنگی‌تاریخی از استان‌های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، زنجان، کهگیلویه و بویراحمد، البرز، کرمانشاه، کردستان و یزد در فهرست آثار ملی و فهرست آثار واجد ارزش تاریخی‌فرهنگی ثبت شد.»

محمدحسن طالبیان در حاشیه جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی‌فرهنگی غیر منقول در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با حضور  اعضای شورا  برگزار شد، بیان کرد: از استان سیستان و بلوچستان هشت اثر واجد ثبت ملی و واجد ارزش تاریخی‌فرهنگی شناخته شد، قلعه شارک، مقبره بی‌بی زینب، خانه بهداشت محمدآباد از جمله آثار ملی ثبت شده این استان هستند.

از استان آذربایجان شرقی ۱۱ اثر واجد ثبت ملی و واجد ارزش تاریخی‌فرهنگی شناخته شد که از جمله آثار ملی ثبت شده این استان می‌توان به خانه خیابانی مراغه، ساختمان ارجمندی، مسجد قرمز بناب و حمام شندآباد شبستر اشاره کرد.

چهار اثر از استان زنجان، سه اثر از البرز و پنج اثر از کهگیلویه و بویراحمد در فهرست آثار ملی و واجد ارزش تاریخی‌فرهنگی ثبت شد که از جمله آثار این استان‌ها می‌توان  تکیه لطفعلی‌خان، سنگ نگاره‌های گرده داغ و بنای امامزاده محمد ماهوری استان زنجان، خانه آیت‌الله برهانی و هنرستان هنرهای زیبا استان البرز اشاره کرد.

«خش تاریخی روستای الگن از جمله آثار ملی ثبت شده استان کهگیلویه و بویراحمد در جلسه شورای ملی ثبت آثار تاریخی‌فرهنگی غیرمنقول است. همچنین بقایای بنای تاریخی  چم کره و محوطه هرار نیز از این استان واجد ارزش تاریخی‌فرهنگی شناخته شد. از استان کرمانشاه میدان شهرداری کرمانشاه (میدان انقلاب) در فهرست آثارملی ثبت شد.

۹ اثر از استان کردستان در فهرست آثار ملی و فهرست واجد ارزش تاریخی فرهنگی ثبت شد، از جمله آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی این استان می‌توان به مسجد جامع پلنگان، مسجد تاریخی روستای بزلانه و در فهرست واجد ارزش تاریخی‌فرهنگی به مسجد محمدی سفلی و تپه امامزاده اشاره کرد.

از استان یزد چهار اثر شامل خانه معصومی، خانه توکلی، خانه سادات حسینی‌پور، خانه سید علی خبره واجد ثبت ملی شناخته شد./ایرنا

نظرات

🔄