نسخه آزمایشی

گردشگری ایران بعد از دوره کرونا اوج می گیرد

گردشگری ایران بعد از دوره کرونا اوج می گیرد

اطلاعات گردشگری

کارشناسان حوزه گردشگری معتقدند این صنعت در دوره شیوع کرونا ضرر زیادی را متحمل شده اما این دوران همانند دیگر بحران‌ ها به پایان می‌رسد و باید برای دوران پسا کرونا که انفجار گردشگر است مهارت‌های لازم را فرا گرفت.

صنعت گردشگری از جمله نخستین مشاغلی است که با وقوع کرونا بیشترین آسیب را دید. کسب و کارهایی که مرتبط با گردشگری، اوقات فراغت، هوانوردی، کشتیرانی خودروسازی، املاک، تولیدات غیر ضروری در این دوران بیشترین ضرر را کردند. در مقابل کسب و کارهایی مانند خدمات و تجهیزات پزشکی، بهداشت و سلامت فردی فناوری اطلاعات و ارتباطات و تجارت الکترونیک و کشاورزی بیشترین رشد را در این ایام داشتند.
حدود ۱۰ درصد درآمد ناخالص اقتصاد جهان از صنعت گردشگری است و رتبه ۵ را در بین صنایع مهم دارد در سال ۲۰۱۸ این صنعت با درآمده ۸.۸ تریلیون دلار به اقتصاد جهان کمک کرد و حدود ۳۲۰ میلیون شغل در جهان  به حوزه گردشگری و سفر مرتبط است.

بر اساس آمار شورای جهانی گردشگری و سفر ۵۰ میلیون شغل مربوط به صنعت گردشگری در سراسر جهان به دلیل کرونا از بین خواهد رفت؛ تنها در آمریکا پیش‌بینی می‌شود این بیماری ۲۴ میلیارد دلار به سرعت این کشور زیان وارد کرده باشد در اروپا نیز زیان یک میلیارد دلاری در ماه بوده، این زیان تنها در ایتالیا تا خرداد امسال به ۷ میلیارد یورو رسیده و در اسپانیا ۹ میلیارد و در یونان ۱۵ میلیارد یورو بوده است.

بهار سال ۱۳۹۸ حدود ۶۶ درصد از خانواده های ایرانی به مسافرت رفتند و در مجموع ۱۰۲ میلیون سفر در این مدت انجام شده است طبق آمار گردشگران داخلی ایران در سه ماه بهار نزدیک به ۱۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در این بخش هزینه کردند به نظر می رسد گردشگری ایران بیش از ۹۰ درصد از این درآمد را از دست خواهد داد تا پایان بهار ۹۹ گردشگران ایران زیان ۴۰ هزار میلیارد تومانی ۱۳ هزار میلیارد تومان از گردشگری خارجی و ۲۷ هزار میلیارد تومان از گردشگری خارجی را متحمل می شوند حدود ۷ هزار میلیارد تومان ضرر به اقامتگاه‌ها و هتل های ایران و بیکاری بیش از ۸۰ هزار نفر تا پایان خرداد سال  ۱۳۹۹ است حدود ۴ هزار میلیارد تومان خسارت به صنعت هواپیمایی کشور تا پایان خرداد از حدود ۲ هزار میلیارد تومان ضرر به شرکت‌های مسافرتی و بیکاری بیش از ۵ هزار نفر از جمله ضررهای اقتصادی ناشی از کرونا در ایران است./ایرنا

 

نظرات

🔄