نسخه آزمایشی

نسل چهارم گردشگری باعث صرفه‌جویی در هزینه و ارائه بهینه اطلاعات به گردشگران می‌شود

نسل چهارم گردشگری باعث صرفه‌جویی در هزینه و ارائه بهینه اطلاعات به گردشگران می‌شود

اطلاعات گردشگری

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از مزایای نسل چهارم گردشگری صرفه‌جویی در وقت، هزینه و ارائه موثرتر و بهینه اطلاعات به گردشگران است.

مجتبی میرحسینی اظهارداشت: با شیوع جهانی ویروس کرونا سبک و شیوه جدیدی در سفر و گردشگری به وجود آمده است.

سفرهای هوشمند با توجه به حساسیت‌های ایجاد شده و جلوگیری از ابتلا به این بیماری در نگاه گردشگران شکل تازه‌ای از سفر را شکل داده است.

گردشگری هوشمند در واقع حلقه اتصال سفر با تکنولوژی است که توانسته رفاه و امنیت بیشتری را برای مسافران فراهم آورد.

مقاصد گردشگری برای موفقیت در رقابت‌های پیش رو در دوران جدید به طور فزاینده‌ای بدنبال ایجاد بسترهای هوشمند هستند تا بتوانند تجربه منحصربه فردتر و حس آرامش بیشتری را در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهند.

در واقع گردشگری هوشمند موجب می‌شود یک مقصد نسبت به سایر مقاصد مشتری مدارتر عمل کرده و با تحریک تقاضای سفر و ایجاد انگیزه، آرامش خاطر بیشتری برای شکل گیری سفرهای نو ایجاد کند.

گردشگری هوشمند به عنوان نسل چهارم گردشگری می‌تواند اطلاعات دقیق و مورد نیاز را برای انتخاب مقاصد امن در اختیار گردشگران قرار داده و سایر شاخه‌های گردشگری را نیز برای تجربه گردشگران بالفعل کند.

این نوع گردشگری باعث ایجاد اطمینان خاطر به دلیل ارائه اطلاعات دقیق از مبدا تا مقصد می‌شود و استفاده از تکنولوژی موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها اطلاعات را با سرعت بالایی منتقل و گردشگران می‌توانند به آسانی به آخرین وضعیت مسیر و مقاصد گردشگری از نظر امکانات زیربنایی، روبنایی و بهداشتی دسترسی پیدا کنند.

برنده رقابت در نسل چهارم گردشگری مقاصدی هستند که خدمات با کیفیت تر را در سایه اطلاع رسانی و بهره‌گیری از هوش مصنوعی و اپلیکیشن‌ها و سایت‌های هوشمند ارائه کنند.

سرمایه گذاری و توسعه برنامه‌های هوشمند و توجه بیشتر به زیرساخت‌های موردنیاز این نوع گردشگری به منظور افزایش حضور گردشگران ورودی و اعتماد سازی، اولویت سرمایه گذاری و حرکت در ربع قرن ابتدای قرن ۱۵ هجری شمسی در ایران خواهد بود.

از مزایای دیگر گردشگری هوشمند این است که زمانی‌که گردشگران از یک جاذبه دیدن می‌کنند در مورد آن جاذبه مطلب می‌نویسند و نهایتا در مورد رستوران‌ها یا هتل‌ها در تریپ ادوایز نظرات خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و باعث معرفی و تصویر سازی درست و اطمینان بخشی به سایر مسافران و تحریک تقاضای سفر می‌شوند.

روشن است که سفرها از حالت سنتی خود عبور کرده و دوران مدرن گردشگری با ابزارهای متنوع و در دسترس از جمله تلفن‌های همراه بسیار هوشمندتر از قبل به عنوان یک نیاز دنبال می‌شود.

این نوع از گردشگری با توجه به شرایط حاکم بر جهان در حال پیشرفت و توسعه بوده بگونه‌ای که در سطح خرد و کلان تاثیر فراوانی را ایجاد خواهد کرد و کسب و کارهایی در آغاز قرن جدید شمسی می‌توانند در میدان رقابت باقی بمانند که انعطاف بیشتری در افکار برای تطبیق با شرایط جدید ایجاد کنند.

قطعا سرمایه گذاری و اقدامات بیشتری برای توسعه شاخص‌های موردنیاز گردشگری هوشمند که منجر به سفرهای هوشمند خواهد شد در شهرها و روستاها باید صورت پذیرد.

افزایش پهنای باند اینترنت بین الملل و توسعه شبکه ملی اطلاعات، ارتباط مالی و بانکی بین‌المللی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های ارز دیجیتال از جمله زیرساخت‌های مورد نیاز برای رونق فضای کسب و کار در این شیوه از گردشگری است.

گردشگری یک صنعت تقاضا محور بر پایه اطلاعات‌ مفید از مقاصد است و فناوری اطلاعات به عنوان محرک اصلی در صنعت گردشگری می‌تواند با هوشمند سازی عناصر توسعه دهنده این صنعت با بهره‌گیری از ماشین‌ها، گوشی‌ها، تلویزیون‌ها، شهرها، روستاها و هتل‌های هوشمند و نهایتا شکل‌گیری گردشگری هوشمند دنیا را با تجربه‌ای تازه از سفر مواجه کند.

گردشگری  هوشمند فقط یک مرحله گذر نیست، بلکه امید بخش و آینده ساز برای بازسازی مجدد صنعت گردشگری خواهد بود بنابراین با سرمایه گذاری مناسب و آموزش می‌توانیم شرایط را با هدف بهره‌گیری از این ظرفیت و طراحی بسته‌های جدید سفرهای هوشمند برای جذب بیشتر گردشگر مهیا کنیم./ایرنا

نظرات

🔄