نسخه آزمایشی

قم در بخش گردشگری موقعیت ممتازی دارد

قم در بخش گردشگری موقعیت ممتازی دارد

اطلاعات گردشگری

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: قم علاوه بر بخش‌ گردشگری در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی نیز موقعیت ممتاز و ظرفیت بالایی دارد.

سید عزت‌الله ضرغامی در جلسه شورای اداری استان به ریاست آیت الله سید ابراهیم رییسی، بیان کرد: به دلیل ظرفیت بالای زیارتی این استان که سالی ۲۰ میلیون زائر در آن حضور می‌یابند باید حداقل دارای ۲۰ هزار تخت اقامتی باشد که اکنون این رقم حدود ۱۱ هزار تخت است.

وی با اشاره به این که هتل‌سازی نیازمند اختصاص تسهیلات بانکی مورد نیاز است، افزود: تعداد هتل‌ها در این استان محدود است و باید در این زمینه اقدام‌های لازم صورت گیرد.

با قول‌هایی که در زمینه پرداخت تسهیلات لازم به فعالان عرصه هتل‌داری داده شده است،‌ می‌توانیم شاهد تحول در این عرصه مهم اقتصادی باشیم.

ضرغامی با اشاره به این که قم دارای ۴۰۰ عرصه ثبتی است، گفت: در قم آثاری وجود دارد که سابقه آن‌ها به پنج تا هشت هزار سال می‌رسد و لازم است که اعتبارات لازم برای این بخش در استان اختصاص یابد.

حوزه صنایع دستی نیز در قم منحصر به فرد است و این استان در زمینه انگشتر سازی و سنگ‌های زینتی دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای است.

حمایت از فعالان عرصه تولید صنایع دستی در موضوع‌های مختلف همچون ایجاد بازار فروش و بیمه در استان قم بسیار اهمیت دارد.

اگر یکی از چالش‌های قم مسائل اجتماعی دارد یکی از راهکارهای رفع آن، ایجاد بازار برای عرضه محصولات صنایع دستی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: قم با وجود زحماتی که مسئولان اجرایی در سال‌های گذشته کشیدند یک مقدار نامتناسب توسعه پیدا کرده و بافت تاریخی قم مورد توجه لازم قرار نگرفته است.

وی با اشاره به این که قم شهر تاریخی است و باید معماری آن مبتنی بر اصول اسلامی و تمدنی باشد،‌ ادامه داد: در مورد بافت تاریخی شهر قم با توجه به حساسیت‌ها، باید نکات مطرح شده موردی بررسی و موضوع را حل کنیم چرا که ما حافظ میراث فرهنگی هستیم./ایرنا

نظرات

🔄