نسخه آزمایشی

جویندگان گنج در محلات توسط پلیس دستگیر شدند

جویندگان گنج در محلات توسط پلیس دستگیر شدند

اطلاعات گردشگری

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی محلات گفت: ۲ جوینده گنج که قصد حفاری غیرمجاز در یکی از خانه‌های قدیمی شهر نیم ور برای به‌دست آوردن گنج داشتند، توسط پلیس دستگیر شدند.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، مهدی لعل بار اظهار کرد: با دریافت گزارش مردمی مبنی بر حفاری غیرمجاز توسط ۲ نفر که سودای دست یافتن به گنج را داشتند موضوع پیگیری شد.

این حفاری در یکی از خانه‌های قدیمی شهر نیم‌ور بود و مورد دیگر فردی که به وسیله ماشین‌آلات سنگین اقدام به حفاری غیر مجاز در مجاورت یکی از معادن روستای گل‌چشمه کرده بود.

با اعلام گزارشات مردمی و اعزام تیمی از مأموران انتظامی شهرستان؛ مشخص شد برای استخراج گنج و اشیا قیمتی، اقدام به حفاری غیرمجاز در این منطقه شده که در اقدام سریع و غافلگیرانه نیروی انتظامی این اشخاص به دام افتادند و اقدام آنها برای استخراج اشیا قیمتی و تاریخی ناکام ماند.

متهمان با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شدند.

یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی با شماره تماس ۳۳۲۵۸۰۴۱_۰۸۶ به‌صورت ۲۴ ساعته آماده دریافت اخبار و اطلاعات در خصوص حفاری‌های غیرمجاز، قاچاق اشیای تاریخی، تجاوز به حریم آثار تاریخی است.

علاقمندان به حفاظت و صیانت از آثار تاریخی استان می‌توانند هرگونه تخلف، تعرض، تخریب یا حفاری غیرمجاز علیه آثار تاریخی را به شماره ۳۳۲۵۸۰۴۱ سامانه خبری یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اعلام کنند.

بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هر گونه حفاری حتی در منزل و یا ملک خصوصی که به قصد تحصیل و خروج اشیا عتیقه باشد، جرم محسوب شده و از ۶ ماه تا سه سال حبس را در پی خواهد داشت./مهر

نظرات

🔄