نسخه آزمایشی

خانه حاج‌آقا علی رفسنجان به بخش‌خصوصی واگذار می‌شود

خانه حاج‌آقا علی رفسنجان به بخش‌خصوصی واگذار می‌شود

اطلاعات گردشگری

مدیرعامل صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی کشور گفت: بنای تاریخی خانه حاج آقا علی رفسنجان طی ۶ ماه آینده با همکاری اداره‌کل اوقاف و امور خیریه به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان، هادی میرزایی در حاشیه بازدید از خانه حاج‌آقاعلی رفسنجان اظهار کرد: این بنای تاریخی با حدود ۱۴ هزار مترمربع عرصه و حدود هفت هزار مترمربع اعیانی بزرگترین خانه خشتی به شمار می‌رود.

این بنا طبق مصوبه هیات وزیران در سال ۸۷ و متعاقبا در سال ۸۹ حق بهره‌برداری از آن به صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی واگذار شد.

وی با اشاره به اینکه این بنای تاریخی در دوران اجرای طرح پردیسان تا سال ٩۴ مورد مرمت قرار گرفت بیان کرد: خانه حاج‌آقاعلی پس از آن به دلیل وجود مالکیت اوقاف مسکوت باقی ماند و متعاقبا اداره کل اوقاف و امور خیریه نسبت به ادامه نقش مرمتی این بنا اقدام کرد که در نهایت امروز این بنا را در شرایطی می‌بینیم که متاسفانه نه بهره‌برداری دارد و نه از شرایط خوبی در حوزه مرمت برخوردار است.

میرزایی با بیان اینکه طی ۲ هفته گذشته تفاهم‌نامه‌ای با اوقاف و امورخیریه منعقد شد گفت: امیدواریم بتوانیم با همکاری بین بخشی مسایلی مشابه این بنای تاریخی و هزاران بنای دیگر در کشور که به دلایلی مسکوت مانده اند را مرتفع کنیم.

طی مذاکره‌ای که با رییس کمیسیون اقتصادی مجلس انجام گرفت و تدابیر و همکاری‌هایی که مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمان و همکاران‌شان در این اداره کل دارند امیدواریم این بنا طی ۶ ماه آینده با همکاری اوقاف و امور خیریه به عنوان یک بنای متمایز به بخش خصوصی واگذار شود./ایرنا

نظرات

🔄