نسخه آزمایشی

تولیدات صنایع دستی هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد خریداری می شود

تولیدات صنایع دستی هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد خریداری می شود

اطلاعات گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: محصولات تولیدی هنرمندان صنایع دستی استان از آنان با مشارکت دستگاه های اجرایی خریداری می شود.

مجید صفایی به مناسبت روز صنایع دستی اظهار داشت: با همکاری مسوولان دستگاه های اجرایی و نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد طرح خرید محصولات صنایع دستی به عنوان هدایای دستگاه های اجرایی به زودی در استان آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه  بسیاری از دستگاه های اجرایی برای تهیه هدایای آیین های تجلیل از کالاهای با ماندگاری کم استفاده می کنند تصریح کرد: اهدای محصولات صنایع دستی افزون بر اهمیت مردم شناسی از نظر ماندگاری انتخاب خوبی است.

همچنین طرح خرید محصولات صنایع دستی از طریق وزارتخانه مذکور در حال پیگیری است.

وی با یادآوری اینکه دست بافته های صنایع دستی استان در نمایشگاه صنایع دستی تهران از سوی صاحب نظران با عنوان منحصربه فرد  لقب گرفت تصریح کرد: تولیدات سرپنجه هنرمندان استان بسیار ارزشمند هستند.

برای حمایت از عرضه و فروش صنایع دستی ۲۵ غرفه ازسوی میراث فرهنگی استان اجاره و به صورت رایگان در اختیار هنرمندان قرار گرفته است.

همچنین یک زمین در ساحل رودخانه بشار برای احداث بازارچه دائمی صنایع دستی یاسوج پیشنهاد و در  زمان حاضردر تلاش برای اخذ مجوزهای امور آب و شهرداری هستیم.

صفایی در مورد ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی در دیگر شهرستان ها نیز ابراز داشت: در صورت تامین زمین برای احداث بازارچه های صنایع دستی اقدام می شود.

۳۵هزار هنرمند صنایع دستی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۱۶هزار نفر دارای پروانه فعالیت هستند.

تاکنون ۶۰ کارگاه صنایع دستی در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شده که ۲ مورد از این تعداد کارگاه رنگرزی است که از نیازهای ضروری هنرمندان استان بوده است.

جاجیم بافی، سفره بافی، نمدمالی، نی چیت بافی، مشته بافی، رندبافی، گچمه بافی، ریسندگی، سوزن دوزی، سبد بافی، رودوزی‌های سنتی و سیاه چادر بافی از مهمترین دست بافته‌های سرپنجه هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد است./ایرنا

نظرات

🔄