نسخه آزمایشی

ساخت و ساز و تعمیرات در بازار زنجان منوط به مجوز میراث فرهنگی است

ساخت و ساز و تعمیرات در بازار زنجان منوط به مجوز میراث فرهنگی است

اطلاعات گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: اگر مالکان حجره های بازار سنتی زنجان قصد تغییرات و ساخت و ساز داشته باشند باید ضوابط تعیین حریم ها را رعایت کنند و از معاونت میراث فرهنگی این اداره کل مجوز لازم را دریافت کنند.

امیر ارجمند افزود: در صورت عدم اخذ مجوز، یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان حتما عملیات ساخت و ساز و تعمیرات را متوقف خواهد کرد.

وی  از آماده باش کامل تیم های  یگان حفاظت استان بر ساخت و سازهای غیر مجاز  در بازار تاریخی زنجان در ایام نوروز خبرداد و اظهار داشت: ساخت و ساز در حریم بازار تاریخی زنجان باید براساس ضوابط ساخت و ساز در حریم آثار تاریخی انجام شود، از این رو سرکشی و بازدیدهای نظارتی محسوس و غیرمحسوس توسط نیروهای یگان حفاظت از بازار تاریخی زنجان در ایام نوروز در اولویت است.

تیم های نظارتی در کلیه شهرستانهای استان نیز نسبت به مشاهده هر گونه تخلف در روند اجرای ساخت و ساز غیر مجاز در ٢۴ ساعت از شبانه روز، آمادگی کامل را دارند.

مجموعه تاریخی بازار زنجان به عنوان بزرگترین و طولانی ترین بازار سرپوشیده ایران، در قلب بافت قدیمی این شهر قرار دارد و بر اساس متون تاریخی ساخت آن در سال ۱۲۰۵ هجری قمری در دوران حکومت آقامحمد خان قاجار آغاز شده و در سال ۱۲۱۳ هجری قمری مقارن حکومت فتحعلی شاه قاجار پایان یافته است. البته در دوره‌های بعد نیز بناهایی به بازار زنجان افزوده شد که از جمله آنها می‌توان به ساخت چندین سرا، مسجد، گرمابه و مجموعه بازار بالا مشتمل بر بازار قیصریه، بازار بزازها، راسته‌های حجت الاسلام، امامزاده و عبدالعلی بیک اشاره کرد./ایرنا

نظرات

🔄