نسخه آزمایشی

هفتمین «جایزه تهران» اهدا شد

هفتمین «جایزه تهران» اهدا شد

اطلاعات گردشگری

آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان هفتمین جشنواره پژوهشی «جایزه تهران» با حضور جمعی از مسئولان مدیریت شهری، اندیشمندان و تهران‌پژوهان در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

این آیین عصر شنبه با حضور محسن هاشمی رئیس، احمد مسجدجامعی عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، محمدرضا جوادی‌یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، مهرشاد کاظمی دبیر جشنواره جایزه تهران و رئیس ستاد گردشگری شهرداری، تورج فرهادی شهردار منطقه ۶ تهران، ناصر تکمیل‌همایون جامعه‌شناس و تاریخ‌نگار، استاد سیدعبدالله انوار، تهران‌پژوه و جمعی دیگر از اندیشمندان و تهران‌پژوهان با توجه به شرایط کرونا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

معرفی برگزیدگان

فراخوان هفتمین دوره جشنواره جایزه تهران مهرماه امسال با هدف تقدیر و بزرگداشت تهران‌پژوهان در موضوع‌های فرهنگی، هنری، تاریخی، اجتماعی، محیط‌زیست و میراث فرهنگی در رشته‌های کتب، پایان‌نامه، فیلم، تئاتر، عکس، رسانه، خبرنگار، انتشارات، فعال محیط زیست و پیشکسوت منتشر شد که با انتخاب هیات داوران، برگزیدگان در هر بخش معرفی شدند و لوح تقدیر و جایزه تهران اهدا شد.

جایزه بخش پیشکسوت به «محمدحسن آل‌کمونه» طراح و آرشیتکت به پاس سال‌ها فعالیت در عرصه معماری و خلق آثار متعدد معماری همچون موزه دفینه و «نصرالله حدادی» تهران‌پژوه به به پاس سال‌ها فعالیت و روایت تاریخ تهران اهدا شد.

جایزه بخش محیط‌زیست به «علی‌محمد مختاری» به پاس سال‌ها فعالیت در توسعه فضای سبز تهران اهدا شد.

در بخش کتاب و ادبیات، جایزه تهران به «استاد علی بلوک‌باشی» نویسنده برای تالیف کتاب «جامعه‌شناسی مردم قدیم تهران»، «پرویز دوایی» برای تالیف کتاب «داستان درخت ارغوان»، «امیررضا فرهبد» نویسنده برای تالیف کتاب «تهران من»، «فاطمه مجدنیا» و «همایون عبدالرحیمی» برای گردآوری کتاب عکس تهران در قاب کاشی، «ابراهیم اسکافی» برای ترجمه کتاب «بازار و دولت در ایران، سیاست مکان بازار تهران» اهدا شد.

همچنین در این بخش، جایزه تهران به هیات علمی و شورای سیاسگذاری جشنواره جایزه داستان تهران به پاس برگزاری چهار دوره این جشنواره به «محمد طلوعی» دبیر جشنواره اهدا شد.

در بخش فیلم، جایزه تهران به سیف‌الله صمدیان کارگردان به پاس سال‌ها کارگردانی و خلق آثار ارزشمند از تهران اهدا شد، همچنین این جایزه به فیلم «گریز از مرکز» به کارگردانی «فریده صارمی» اهدا شد.

در بخش رسانه، جایزه تهران به نشریه تهران در چاپ مقالات پژوهشی به صاحب امتیازی «احسان میراب‌زاده» و سردبیری «مرتضی رحیم‌نواز» اهدا شد، این جایزه به خبرنگار فعال «نورا حسینی» به پاس سال‌ها فعالیت در اطلاع‌رسانی و تهیه گزارش و انعکاس در رسانه و «احسان رافتی» به پاس فعالیت تصویری از تهران در شبکه‌های مجازی اهدا شد.

در بخش مرکز فعال، جایزه تهران به مرکز آموزش فرهنگی هنری دارالفنون با مدیریت «مهدی تدین موغاری» به پاس سال‌ها فعالیت در نگاه فرهنگی و معرفی تهران از طریق رویدادهای مختلف، شرکت توسعه فضای فرهنگی به پاس تدوین مستند پژوهشی طرح مفهومی و هویتی پهنه رودکی توسط شرکت هنربان آپادانا به «کسری حسنی» سرپرست این شرکت اهدا شد.

در بخش ویژه جشنواره، جایزه تهران به «مرتضی رضایی» و «فرحناز محمدی یکتا» به پاس به تصویرکشیدن ۲۰۰ شهید مدافع سالمت (کادر درمان) اهدا شد.

اهمیت نگاه آینده‌نگر در جایزه تهران

دبیر جشنواره جایزه تهران در این آیین با ارائه گزارشی از هفتمین دوره این جشنواره اظهارداشت: هفتمین جشنواره پژوهشی جایزه تهران، یک رویداد پژوهشی، فرهنگی، هنری و اجتماعی است.

دبیرخانه این جشنواره با توجه به اهمیت یافتن بحث‌های مطالعات تهران و پژوهش‌های انجام شده در این حوزه، قصد دارد با تشویق و معرفی آثار علمی و تاثیرگذار با نگاه آینده‌نگر، به برنامه‌ریزان، مدیران و سیاست‌گذاران شهری، در توسعه و پیشرفت تهران نقش‌آفرین باشد.

تحقق این هدف، بدون پشتوانه و حمایت پژوهشگران و علاقه‌مندان به تهران، اثربخش و تاثیرگذار نخواهد بود، هیات داوران دبیرخانه جایزه تهران، در ۶دوره گذشته این جشنواره، حدود یکصد اثر در رشته‌های مختلف را ارزیابی و معرفی کرده‌اند و امسال، علی‌رغم تاثیرگذاری ویروس کرونا، با بررسی آثار و فعالیت‌ها، این وظیفه را به خوبی انجام داده است.

دبیر جشنواره جایزه تهران با گرامیداشت یاد غلامحسین تکمیل‌همایون و غلامرضا سحاب، محمدرضا حسن بیگی، شیده لالمی و محسن حبیبی بیان کرد: امسال جشنواره هفتم، دارای بخش ویژه تجلیل از هنرمندانی است که در خلق تصاویر نام شهدای مدافع سلامت، نقش‌آفرینی کردند تا به این وسیله نام و خاطره آنان، در ذهن‌ها باقی بماند.

لزوم نگاه انسان‌محوری در تهران‌پژوهی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در این آیین گفت: تهران، یکی از کلانشهرهای جهان است و می‌توان با شهرهای اقماری اطراف آن، تهران را یک ابرشهر نامید، جمعیت این شهر در حدود ۲قرن اخیر، از زمانی که به پایتختی انتخاب شد، در روز به ۱۰ میلیون نفر رسیده، مساحت تهران ۷۰۰ تا ۸۰۰ کیلومترمربع است و این ابرشهر، ظرفیت بسیاری برای پژوهش ایجاد می‌کند.

در طول سال‌ها، پژوهش‌های زیادی در مورد تهران انجام و به گذشته تهران خیلی زیاد پرداخته شده و بیش از یکصد کتاب از زوایای مختلف در مورد تهران نگاشته شده است.

وی با اشاره به اضافه شدن حال و آینده تهران به تهران‌پژوهی اظهارداشت: لازم است در مورد وضعیت فعلی و آینده تهران، معضلات و مشکلات آن، آلودگی هوا، ترافیک، حمل و نقل، آسیب‌های اجتماعی، جمع‌آوری پسماند، نحوه شهرسازی مدرن امروزی و آینده، ساختمان‌ها، معماری، نما، در تهران پژوهی مورد توجه قرار گیرد و با توجه به جمعیت ۱۰ میلیونی نیاز است که نگاه انسان‌محوری در این پژوهش‌ها داشته باشیم.

از دولت هاشمی رفسنجانی تاکنون، هر دولتی که در تهران مستقر شده، اولین بحثی که در مورد این شهر مطرح می‌شود، انتقال پایتخت بود، سیاستمداران ما به جای اینکه فکر کنند که تهران را شهر مناسبی برای زندگی جمعیت ۱۰ میلیونی بکنند، به فکر تغییر پایتخت هستند، مشخص نیست سرنوشت این تعداد جمعیتی که در تهران ساکن هستند، چه می‌شود؟

همیشه بحث این بوده که هزاران میلیارد تومان برای جا به جایی پایتخت هزینه کنیم اما وقتی مطرح می‌شود که صدها میلیارد تومان برای اصلاح تهران هزینه کنیم، همه جا می‌زنند، مطالعات وسیعی برای انتقال پایتخت انجام می‌شود اما یک پژوهش جدی انجام نمی‌شود که با چه اعتباری می‌توان پایتخت را اصلاح کرد که سرآمد همه پایتخت‌های جهان شود.

از ابتدای انقلاب این بحث مطرح بود که در تهران پول خرج نکنیم تا مهاجرت به تهران کاهش یابد، این طرح‌ها باعث شده که شاخص‌های زندگی در سایر استان‌ها بهتر از تهران شود، با این وجود ۴۳ شهر مانند چهاردانگه، اسلامشهر در اطراف تهران شکل گرفته که نمی‌توانیم آنها را جزء تهران حساب نکنیم.

با در نظرگرفتن این ایده که به سمت تهران انسان‌محور برویم تا تهران آجری می‌توانیم این شهر را آباد کنیم.

هاشمی با اشاره به اینکه در موضوع حمل و نقل تهران پژوهش‌های کمی انجام شده، اظهارداشت: هیچ شهرداری در این حوزه تاکنون مبدا و مقصد مردم در پایتخت را بررسی نکرده است، برای هر سیستم حمل ونقل باید مبدا و مقصد سفرها مشخص شود تا کریدورهای حرکتی مردم مشخص شود و سیستم حمل و نقل مناسب برای آن کریدور در نظر گرفته شود.

وی درباره وضعیت حمل و نقل در شرایط شیوع کرونا گفت: در سطح شهر و در مراکز خرید، مردم را مجبور به ماسک زدن می‌کنیم و از طرف دیگر یک میلیون نفر در وضعیت نامناسب از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، در واگن‌های مترو ویروس زنده کرونا وجود دارد و این در حالی است که ۱۵۰ نفر در یک فضای کوچک و بسته به هم چسبیده‌اند.

راه مبارزه، افزایش تعداد واگن‌ها، افزایش اعزام قطارها و تشویق مردم به استفاده نکردن از مترو در شرایط شیوع کرونا است.

لازم بود به بحث حمل و نقل مانند یک کالای اساسی توجه شود، اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی مانند گندم اختصاص داده می‌شود باید به حمل و نقل عمومی هم ارز ۴۲۰۰ تومانی داده شود، دولتمردان به این موضوع توجه نمی کنند، هیچ کدام از مصوبات دولت در یک سال اخیر در موضوع حمل و نقل اجرایی نشده که جای بررسی دارد.

تاکید بر آرامش شهروندان در طرح‌های شهری

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این آیین اظهارداشت: مساله تهران، سهل و ممتنع شده و گاهی پیچیدگی‌های آن باعث می‌شود که به کند و کاو آن نپردازیم و تصمیمات سلیقه‌ای بگیریم.

مسجدجامعی گفت: معمولا نسبتی هم بین جسم شهر و جان شهر برقرار نمی‌کنیم، ساخت و ساز شهری انجام می‌دهیم اما فراموش می‌کنیم که این ساخت و ساز برای کدام شهروند است، چه پیشینه‌ و آرزویی دارد و آرامشش در چه است؟

وقتی طرحی را اجرا می‌کنیم باید به نسبت این طرح با طبیعت، تاریخ و جامعه محلی پاسخ دهیم، بدون این ویژگی‌ها مشخص نیست که ما بتوانیم به آرامش شهروندان کمک کنیم، در مدیریت شهری، اولین مساله رضایت شهروندان و حقوق شهر است.

در مواردی برای اجرای طرحی، به پیشینه و تاریخ مکان مورد نظر توجه نمی‌شود در صورتی که این تاریخ، خاطره‌ای دارد و این خاطره یک نسبتی با شهروندان دارد، ما خاطرات شهر را حراج می‌کنیم و از بین می‌بریم، شهر بدون خاطره مانند انسان بدون خاطره و شخصیت است، شخصیت جمعی ما با این خاطرات جمعی شکل می‌گیرد.

مسجدجامعی با اشاره به طرح مجلس شورای اسلامی درباره انتخابات شوراها گفت: در گذشته اولین انتخاب مدنی در تهران که گروه‌های مختلف می‌توانستند در آن مشارکت بکنند، انتخابات بلدیه بود، در آن زمان تهران، ۱۰ محله و ۲۵۰هزار نفر جمعیت داشت و تعداد نمایندگان انجمن بلدیه ۳۰ نفر بود، امروز تهران، بیش از ۳۷۰ محله، ۸میلیون جمعیت شبانه و ۱۰میلیون جمعیت روزانه دارد که تعداد نمایندگان شورای شهر، ۲۱ نفر است، در نظام برنامه‌ریزی و ساختاری نیازمند تجربه گذشته هستیم، شرایط فعلی نشان‌دهنده این است که در نیازهای مردم و وضعیت گذشته کنکاش نکردیم.

باید گذشته را روزآمد کرد، قرار نیست ما در گذشته درجا بزنیم و آن را تکرار بکنیم، جشنواره «جایزه تهران» فرصتی است که روزآمد باشیم و گذشته را به آینده مرتبط کنیم، امروز منهای گذشته و آینده معنا ندارد، اگر ما می‌خواهیم  طرحی را اجرا کنیم، باید چشم‌انداز آینده را ببینیم.

اگر می‌خواهیم بودجه را تدوین کنیم باید از مهمترین مشکلات مردم اطلاع داشته باشیم، اگر مسئله عمده مردم آلودگی هوا و رفت و آمد است باید بیشتر اعتبارات در این زمینه اختصاص داده شود، همچنین امروز در جامعه بیش از هر چیز به آرامش نیاز داریم و جشنواره جایزه تهران، به جنبه انسانی شهر، روح شهر، احترام به شهروندان می‌پردازد./ایرنا

نظرات

🔄