نسخه آزمایشی

مرمت سقاخانه ۱۱۰ساله عزیز محمد در تهران آغاز شد

مرمت سقاخانه ۱۱۰ساله عزیز محمد در تهران آغاز شد

اطلاعات گردشگری

شهردار منطقه ۱۱ تهران گفت: در راستای اجرای پروژه های محرک توسعه محله‌ای، مرمت سقاخانه ۱۱۰ ساله عزیز محمد در خیابان فروزش از امروز آغاز شده و تا اردیبهشت ۱۴۰۰ به پایان خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱، نصراله آبادیان در این باره توضیح داد: در راستای اجرای پروژه های محرک توسعه محله ای و کوچک مقیاس در محله های مرکزی شهر تهران  از سوی اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست این منطقه طرح مرمت سقاخانه عزیز محمد که بیش از ۱۱۰ سال قدمت دارد؛ آماده و عملیات اجرایی آن امروز  با نظارت سازمان میراث فرهنگی آغاز شد.

سقاخانه عزیز محمد به دلیل قدمت بنا دچار آسیب هایی از جمله شکستگی کاشی ها و تزئینات بنا، نمای فرسوده، الحاق زوائد، فرورفتگی ستون های آبخوری به زیر آسفالت و وجود سر در تابلوی مغازه ها که منجر به پوشاندن نمای فاخر سقاخانه شده است؛ که در این عملیات به طور کامل مرمت خواهند شد.

حذف زوائد و پاکسازی جداره، برگرداندن جداره سقاخانه به حالت اولیه بنا، مرمت کاشی های شکسته، مرمت آینه کاری ها، حذف سر در تابلوی مغازه ها و استفاده از تابلوهای سنتی متناسب با بنا و تزئینات آن از برنامه های عملیات مرمت سقاخانه تاریخی عزیز محمد است.

به گفته شهردار منطقه ۱۱ طرح مرمت این سقا خانه در راستای ماده ۴۶ برنامه ۵ ساله سوم شهرداری تهران با موضوع احیای بافت و بناهای تاریخی شهر تهران سال گذشته از سوی اداره زیباسازی این منطقه تهیه شد./ایرنا

نظرات

🔄