نسخه آزمایشی

احیای رشته‌های منسوخ‌شده صنایع دستی در البرز

احیای رشته‌های منسوخ‌شده صنایع دستی در البرز

اطلاعات گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز گفت: رشته‌های منسوخ‌شده صنایع دستی در البرز احیا می‌شوند.

فریدون محمدی اظهار کرد: بی‌تردید صنایع دستی و بومی جزئی از فرهنگ ناب و اصیل هر ملتی به شمار می‌رود که مجموعه هنرهای بومی و مردمی را در بر می‌گیرد.

وی حراست از میراث ناملموس هر قومی امری ضروری است، بیان کرد: این اداره‌کل در راستای جلوگیری از منسوخ‌شدن رشته‌های کهن صنایع دستی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی استاد - شاگردی در کارگاه‌های معتبر و بهره‌گیری از اساتید برجسته در این حوزه کرده است.

رمز ماندگاری فرهنگ بومی کشور در گرو توجه ویژه صنایع دستی

تلاش برای احیای رشته‌های فراموش‌شده صنایع دستی به همراه آموزش همگانی در دستور کار معاونت صنایع دستی این اداره‌کل قرار گرفته است، چراکه رمز ماندگاری فرهنگ بومی کشور در گرو توجه ویژه صنایع دستی است.

با پیگیری‌های صورت‌گرفته از سوی کارشناسان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز و همکاری هنرمندان پیشکسوت این حوزه شرایط لازم برای آموزش و به تبع آن احیای این رشته‌ها در استان البرز ایجاد شده است.

محمدی با بیان اینکه صنایع دستی بیانگر پیشینه تاریخی و هویت فرهنگی جامعه است، خاطرنشان کرد: با توجه به قدمت، تنوع و گستردگی رشته‌های گوناگون صنایع دستی به عنوان نهاد حامی درصدد حفظ و احیای آن هستیم.

توجه ویژه به صنایع دستی می‌تواند زیرساخت‌های بخشی از اقتصاد بدون نفت را محقق و زمینه مناسبی را برای اشتغال‌زایی و کسب درآمد ایجاد کند./ایرنا

نظرات

🔄