نسخه آزمایشی

جاذبه‌های کویر «سه قلعه» به روایت وزیر میراث فرهنگی

جاذبه‌های کویر «سه قلعه» به روایت وزیر میراث فرهنگی

اطلاعات گردشگری

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به جاذبه ها و ویژگی های کویر سه قلعه سرایان در استان خراسان جنوبی، آن را منطقه ای دیدنی و منحصر برای تماشای بارش شهابی برساوشی تابستانی در کشور معرفی کرد.

علی اصغر مونسان در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی با معرفی جاذبه های کویر سه قلعه در استان خراسان جنوبی، نوشت: کویر سه قلعه یکی از منحصر به فردترین کویرهای شرق کشور است که در فاصله ۳۰ کیلومتری از مرکز بخش سه قلعه و ۵۵ کیلومتری از مرکز شهرستان سرایان در استان خراسان جنوبی قرار دارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه «جغرافیای سه قلعه به گونه‌ای است که در مسیر جریان گرد و غبار محلی قرار ندارد»، افزود: افق دید باز و حدود صفر درجه در محل رصدگاه، امنیت بالای منطقه، دارا بودن جاذبه‌های کویری زیبا و استثنایی شامل تپه‌های ماسه روان (تپه ماهور)، دریاچه نمک، دق (زمینی کاملاً صاف و سفت که دارای هیچ گونه پوشش گیاهی نیست) و اقامتگاه های بومگردی زیبا و دنج، این منطقه را به عنوان جاذبه‌ای دیدنی و منحصر در منطقه و کشور معرفی می‌کند و صد البته بارش شهابی برساوشی هرسال بخصوص در مردادماه جلوه زیبا و خاصی دارد.

کویرهای ایران یکی از ناب ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری ایران است که تقریبا در هیچ جای دنیا مانند آن وجود ندارد و برای سفر در ایام نوروز و فصل بهار، بسیار مناسب است. از میان مناطق کویری ایران، کویر لوت به عنوان بیست و هفتمین بیابان بزرگ جهان در پهنه ای مشترک میان استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی، در فهرست آثار جهانی در یونسکو ثبت شده است.

کویر مرنجاب و کویر مصر در اصفهان، کویرهای زردگاه و حلوان در طبس، کلوت شهداد در کرمان و کویرهای ریگ زرین و دروازه قرآن در یزد از معروف ترین و جذاب ترین مناطق کویری ایران هستند که در فصل خاص گردشگری خود ، همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است.

با توجه به شیوع بیماری کرونا و توصیه ستاد ملی مقابله به کرونا به در خانه ماندن و تاکید بر تعویق سفر به دوران پس ازمهار بیماری کووید ۱۹، اکنون بهترین فرصت برای مطالعه و شناخت بیشتر جاذبه های فرهنگی،گردشگری و طبیعی ایران ایجاد شده است که می توان با بررسی دقیق، مقصدهای جذاب و جدید گردشگری را برای مسافرت های فردی و گروهی در دوران پسا کرونا برنامه ریزی کرد./ایرنا

نظرات

🔄