نسخه آزمایشی

باغ‌های گردشگری یزد به ۱۰۰ مورد می رسد

باغ‌های گردشگری یزد به ۱۰۰ مورد می رسد

اطلاعات گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد با اشاره به احیای باغ‌های ایرانی در استان گفت: در اجرای این طرح تعداد باغ‌های گردشگری تا پایان کار دولت تدبیر و امید در سال آینده به ۱۰۰ مورد می‌رسد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی یزد، سید مصطفی فاطمی افزود: در اجرای این طرح تلاش شده است تا علاوه بر مرمت کوشک‌ها و دیگر اجزای باغ‌های ایرانی شاخص استان، سرمایه‌گذاران نیز به مرمت خانه باغ‌ها و باغ‌های ایرانی بپردازند.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر حدود ۶۰ باغ گردشگری در استان به بهره‌برداری رسیده است، تصریح کرد: هم اکنون در اجرای این طرح، دیگر دستگاه‌ها نظیر شهرداری‌ها نیز به یاری میراث فرهنگی آمدند.

فاطمی از مرمت و بازسازی ۲۰ باغ ایرانی دیگر خبر داد و گفت: اگر به پیشینه باغ در جهان بنگریم، ایرانیان مبتکر ایجاد آن بودند و این ابتکار ایرانیان، ابتدا توسط اعراب به اسپانیا و سپس به قاره اروپا انتقال یافت و پردیس‌های ایرانی در اروپا به پارک‌های اروپایی تبدیل شده است.

وی با بیان این که ما باغ‌های ایرانی را به عنوان محصول غربی به ایران باز گرداندیم، گفت: در حالی شاهد این اتفاق هستیم که ریشه پارک‌ها نیز از باغ‌های ایرانی گرفته شده است.

باغ های تاریخی یزد با معماری اصیل ایرانی و اسلامی و قدمت چند هزار ساله از مواریث ارزشمند گذشتگان و گویای هنر و سختکوشی مردم خوش نام این منطقه است.

وی طراحی و ساخت باغ های تاریخی با وجود کمبود آب در استان را نشانگر نبوغ استعدادها و خلاقیت معماران و باغسازان یزدی عنوان کرد و گفت: مردم این منطقه توانسته اند با تلاش و قناعت و پشتکار قطعه ای از بهشت را در بیابان خلق کنند.

فاطمی تنوع در قدمت و معماری را از ویژگی‌های باغ‌های تاریخی  یزد بیان کرد و افزود: علاوه بر اینها، کاربری‌ها و اشکال متنوع این باغ‌ها مانند خانه باغ‌ها، چهارباغ‌های زیبای ایرانی، باغ مزرعه‌ها، باغ‌های پذیرایی و باغ‌های حیوانات نیز از دیگر شاخصه‌های باغ‌های تاریخی استان است.

وی  از باغ دولت‌آباد یزد و پهلوان‌پور مهریز به عنوان ۲ باغ ایرانی ثبت شده در فهرست آثار جهانی یادکرد و اظهار داشت: باغ‌های ناجی، نمیر تفت، تیتو بافق، خان یزد و باغ علی نقی خان دارای قابلیت ثبت در این فهرست است.

باغ‌های جدیدی مانند باغ خوشنویس مهریز و آریا باغ آقا هاشم در تفت، آماده بهره‌برداری با کاربری گردشگری است./ایرنا

نظرات

🔄