نسخه آزمایشی

مرمت ۲ اثر تاریخی در شاهرود و میامی

مرمت ۲ اثر تاریخی در شاهرود و میامی

اطلاعات گردشگری

حمام چهار سوق شاهرود و بافت تاریخی میامی در راستای حفظ میراث فرهنگی مرمت و ساماندهی شد.

حمید رضا حسنی رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی شهرستان شاهرود در باره پایان مرمت و ساماندهی حمام تاریخی شاهرود  گفت : عملیات مرمت و ساماندهی بام و گنبدهای این بنای ارزشمند از محل اعتبارات ملی و با مشارکت بخش خصوصی انجام شد.

برداشت کاهگل فرسوده، تخلیه بندهای فرسوده گنبدها و دوغاب‌ریزی، کنف‌گذاری، اجرای کاهگل مجدد و دیگر مرمت‌های موضعی از برنامه‌های انجام شده در مرمت حمام چهارسوق بود.

حمام چهارسوق شاهرود از بناهای دوره صفویه و قاجاریه است که در محله بیدآباد شاهرود واقع شده و با شماره ۴۰۲۶ سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مرمت بافت تاریخی میامی

سید محمد صادق رضویان مسوول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان میامی هم اعلام کرد: روند مرمت و ساماندهی کاروانسرا و بهسازی اطراف درختان چنار محور عمارت شهر میامی ادامه دارد.

مرمت بافت تاریخی میامی شامل برچیدن کف ناهمگون با بافت تاریخی و اجرای آجر فرش و آزادسازی اطراف درختان کهنسال چنار مسیر کوچه آقایان و اجرای سیم گل و کاهگل بدنه است.

وی هدف از مرمت بناهای تاریخی را حفاظت از آثار ارزشمند قدیمی دانست ، و اظهارداشت: در بافت تاریخی میامی کاروانسرای شاه عباسی، مسجد آقایان، آب انبار عمارت، عمارت آقایان، حمام آقایان و تعدادی دالان وجود دارد که جلوه خاصی را به سیمای این شهر بخشیده و در همین راستا بافت تاریخی میامی به عنوان یک عنصر تاریخی دارای اهمیت است.

رضویان با اشاره به اینکه مرمت‌های انجام شده در فرهنگ‌سازی و ترغیب شهروندان در زمینه حفاظت از آثار تاریخی و طبیعی موثر بوده است، گفت: روزهای گذشته نیز شهروندان میامی به صورت خودجوش فضای اطراف درختان ثبت شده در فهرست میراث طبیعی ملی این شهرستان را با هدف ایجاد فضای کافی برای رشد و تنفس ریشه درختان، آزادسازی کردند.

درختان کهنسال در بافت تاریخی شهر میامی در فاصله کمی از آب‌ انبار و کاروانسرای تاریخی، مسجد و عمارت آقایان و در ابتدای خیابان ولی عصر (عج )واقع شده‌اند.

مسوول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان میامی با اشاره به اینکه این درختان به شماره ۵۴۵ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ثبت شده‌اند، افزود: این درختان دارای بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال قدمت هستند./ایرنا

 

نظرات

🔄