نسخه آزمایشی

پرونده ۱۲ اثر تاریخی و ناملموس اردستان در انتظار ثبت ملی است

پرونده ۱۲ اثر تاریخی و ناملموس اردستان در انتظار ثبت ملی است

اطلاعات گردشگری

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: ۱۲ فقره پرونده اثرهای تاریخی و ناملموس این شهرستان در انتظار ثبت در فهرست اثرهای ملی است.

مهدی مشهدی تشریح کرد: پامنبری خوانی، آیین نخل گردانی، بازی‌های بومی و محلی زواره، آیین برات، پخت سمنو و مهارت پخت گداخته مهاباد، مهارت سبد بافی، ساخت ظرف‌های سنگی و آداب لا به شی اردستان از جمله پرونده‌های در انتظار ثبت ملی هستند.

تعداد ۱۰ پرونده ثبت میراث غیرمنقول از جمله آسیاب خان زواره، خانه حکیم اردستان‌، حمام اونج، خانه ایل بیگی مهاباد، خانه مختاریان زواره، خانه جلالی، خانه عاصمی و خانه ضیایی زواره در نوبت ثبت ملی قرار دارند.

پنج فقره پرونده مربوط به ثبت میراث طبیعی منجمله گرده نیسیان، درخت چنار همسار، گردوی نیسیان، درختان پسته و کویر زواره‌، حریم‌های یخچال مهاباد، مسجد امام حسن (ع) و مقبره سلطان بیک نیز آماده ثبت ملی است.

اداره میراث فرهنگی شهرستان اردستان روزانه در حوزه ثبت اثرها فعال است و با کمک دانشجویان عمران و همکاری دانشگاه‌های معماری کاشان و آزاد اسلامی اردستان بر اساس تفاهم‌نامه همکاری این کار را انجام می دهد اما به دلیل حجم کار در استان اصفهان، ثبت این اثرها به درازا می‌کشد؛ وگرنه هم اکنون‌ ۱۶ پرونده آماده در استان داریم که باید به تهران فرستاده شود.

مشهدی در ادامه به ثبت پرونده آهنگری سنتی زواره با شماره ۲۰۷۳ در فهرست میراث ناملموس ملی اشاره کرد و گفت: یکی از اقدام‌هایی که‌ در زمینه صیانت از فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی می‌توان انجام داد، ثبت این اثرها و آداب و رسوم است که در این راستا آهنگری سنتی با همکاری مردم محلی و مسوولان استان به عنوان نخستین پرونده ناملموس در شهر زواره ثبت ملی شد.

آهنگری یکی از صنایع دستی مهم شهرستان است که قدمت آن به پیش از اسلام می‌رسد و جنبه کاربردی روزمره دارد؛ در کتاب‌های تاریخی و اسناد قدیمی موجود است که بیش از ۸۰ کارگاه در این شهرستان وجود داشتند و در ساخت لوازمی مانند بیل، نعل، منقل، میخ، سیخ و سه پایه مشهور بودند.

این حرفه با تاسف در حال فراموشی بود، زیرا جوانان امروزی حاضر به انجام چنین کارهای دستی و سنتی نیستند و تنها کمتر از ۱۰ واحد در این حرفه فعالیت دارند که امیدواریم ثبت ملی بتواند از فراموشی آن جلوگیری کند./ایرنا

نظرات

🔄