نسخه آزمایشی

سهل‌انگاری شهرداری دامغان باعث تخریب یک خانه تاریخی شد

سهل‌انگاری شهرداری دامغان باعث تخریب یک خانه تاریخی شد

اطلاعات گردشگری

منزل قدیمی مجاور خانه ابراهیمی دامغان که بادگیر کم نظیر آن، نمای زیبایی به آن خانه داده بود توسط مالک شخصی و با سهل انگاری شهرداری آن شهر در صدور مجوز، تخریب شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دامغان بیان کرد: مالک خانه قدیمی معروف به خانه جنانی که در مجاورت خانه ابراهیمی دامغان قرار داشت، شامگاه شنبه به صورت شبانه اقدام به تخریب و خاکبرداری پلاک مسکونی خود توسط تجهیزات سنگین بیل و لودر کرد. 

به گفته مالک، مجوز تخریب در تاریخ ۲۱ خرداد امسال توسط شهرداری دامغان صادر شده که صدور مجوز بدون اطلاع میراث فرهنگی و بدون اخذ استعلام از این اداره انجام شده است.

مجوز تخریب این خانه تاریخی در حالی صادر شده است که طبق دستورالعمل ابلاغی به شهرداری ها، هرگونه عملیات عمرانی در حریم بناهای تاریخی باید با نظر کمیته فنی میراث فرهنگی صورت پذیرد و اخذ استعلام از میراث فرهنگی درخصوص هر گونه تخریب و ساخت و ساز در بافت های تاریخی جهت صدور مجوز الزامی است. 

این خانه تاریخی که توسط مالک تخریب شده است، یکی از بناهای دوره قاجار و دارای ارزش معماری بالا است که بادگیر آن نیز یکی از بادگیرهای بی نظیر در منطقه بوده است. 

بدون شک در صورت استعلام از میراث فرهنگی، هرگز مجوز تخریب در این خصوص و موارد مشابه صادر نخواهد شد چرا که عملیات عمرانی تخریب با استفاده از تجهیزات سنگین در مجاورت بناهای تاریخی به جهت احتمال ایجاد تزلزل در بنیان اثر تاریخی، خارج از قوانین و مقررات است. 

ماموران یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان در نخستین ساعات صبح در محل حاضر و به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر به بنیان بنای خانه ابراهیمی، ضمن توقف کار، اقدامات اولیه جهت تشکیل پرونده را آغاز کردند. 

بدون شک، بررسی های کارشناسی تکمیلی و پیگیری امور مرتبط با تخریب صورت گرفته، در دستور کار این اداره قرار دارد.

نظرات

🔄