نسخه آزمایشی

ژئوپارک اکباتان در انتظار تامین اعتبار

ژئوپارک اکباتان در انتظار تامین اعتبار

اطلاعات گردشگری

رییس سازمان نظام مهندسی معدن همدان با اشاره به آمادگی کارشناسان برای اجرای طرح مطالعاتی ژئوپارک اکباتان گفت: این کار نیازمند تامین اعتبار است تا عملیات پایش زمین‌شناسی سراسر استان برای شناسایی ژئوسایت‌ها آغاز شود.

محمد بشیر یوسفی اظهار داشت: مطالعه اولیه ژئوپارک توسط کارشناسان نظام مهندسی معدن انجام شده و برای اجرای عملیات پایش نیازمند دست‌کم ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار هستیم.

۲ سال پیش با حضور جمعی از مسوولان استان هزینه های پیمایش زمین شناسی برآورد و به تصویب رسید اما از اختصاص آن هنوز خبری نیست.

یک گروه متشکل از مهندسان رشته زمین شناسی و معدن برای  پیمایش زمین شناسی تمام نقاط استان انتخاب شده اند تا ژئوسایتها را شناسایی کنند.

یوسفی با اشاره به علاقه مندی مسوولان استان برای ثبت ژئوپارک اکباتان تاکید کرد: شناسایی ژئوسایتها بخشی از مراحل نخستین و پیش نیاز تکمیل پرونده ژئوپارک اکباتان است که باید با شتاب بیشتری انجام شود.

به گفته وی کوه آذرین الوند با گسل ها، شکافها و پروراندن زیباترین کانی های جهان در دل خود مهمترین پدیده زمین شناختی همدان به حساب می آید که نظیر آن در کمتر جایی از ایران دیده می شود و وجود همین یک پدیده قوی ترین دلیل برای دفاع از ثبت ژئوپارک در استان همدان است.

پدیده های گنجنامه و کتیبه های گرانیتی آن و غار علیصدر به عنوان طولانی ترین غار آبی جهان، ظرفیت ژئوپارک اکباتان را در این خطه صد چندان می کند./ایرنا

نظرات

🔄