نسخه آزمایشی

محوطه باستانی7000ساله "تپه حصار" ساماندهی می‌شود

محوطه باستانی7000ساله

اطلاعات گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: محوطه باستانی7000ساله "تپه حصار" با هدف زمینه‌سازی برای ثبت این اثر مهم تاریخی در یونسکو ساماندهی می‌شود.

مهدی جمال 9 تیرماه در جلسه شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان، از محوطه تاریخی هفت هزار ساله "تپه حصار"، به عنوان گنج پنهان شهرستان دامغان نام برد و اظهار کرد: ساماندهی این محوطه تاریخی که از جمله جاذبه‌های فاخر استان است، زمینه ثبت جهانی این محوطه را فراهم می‌کند.

وی ساماندهی تپه حصار و چشمه علی دامغان را در جذب گردشگر به شهرستان دامغان و استان سمنان موثر دانست و افزود: این دو جاذبه، می‌توانند از عوامل مهم پیشران توسعه گردشگری در این استان باشند.

جمال بر توجه به شرایط و ضوابط حفاظتی محوطه تپه حصار دامغان تاکید کرد و گفت: برای ساماندهی این محوطه 20 میلیارد ریال اعتبار از محل دور دوم سفر ریاست جمهوری به استان سمنان اختصاص یافته است.

این اعتبار برای اجرای طرح ساماندهی این تپه تاریخی شامل محوطه‌سازی، نصب تابلو، احداث سایت موزه، حصار بندی و ... اختصاص یافته است.

جمال با اشاره به اینکه پایگاه باستان‌شناسی استان سمنان نیز از محل این اعتبار در مجموعه تپه حصار ساخته می‌شود، خاطرنشان کرد: لازمه اجرای طرح ساماندهی محوطه این تپه تاریخی، امضای تفاهم‌نامه با معارضین کشاورزان حاشیه این مجموعه برای آزاد سازی زمین‌ها است.

ساماندهی محوطه تپه حصار دامغان با هدف ثبت این اثر تاریخی در فهرست سازمان جهانی یونسکو انجام می‌شود.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با بیان اینکه تپه حصار دامغان در ردیف پنج تپه عصر آهن دنیا قرار دارد و در حاشیه‌ جنوبی شهر دامغان واقع شده است  اضافه کرد: این تپه باستانی یکی از مهم‎ترین محوطه‌های دوران پیش از تاریخ در فلات ایران است. قدمت این محوطه باستانی به  هفت هزار و 500 سال قبل بر می‌گردد و سه دوره‌ی اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را در خود نهان دارد.ضمن اینکه در دوره‌ی ساسانی، ساختمانی بزرگ و داری گچبری‌های زیبا در حدود 200 متری تپه حصار ساخته شده است./ایسنا

نظرات

🔄