نسخه آزمایشی

امسال ۱۰ اقامتگاه بوم‌گردی در همدان ایجاد می‌شود

امسال ۱۰ اقامتگاه بوم‌گردی در همدان ایجاد می‌شود

اطلاعات گردشگری

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: طبق هدفگذاری امسال ۱۰ اقامتگاه بوم‌گردی در استان همدان ایجاد می‌شود. 

علی خاکسار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۰ اقامتگاه بوم‌گردی در استان وجود دارد، افزود: ممکن است پروانه‌ تعدادی از این اقامتگاه‌ها تمدید نشود چراکه برای تمدید پروانه باید الزامات و استاندارسازی انجام و ریزفضاهایی اضافه شود اما قطعاً تا پایان سال جاری اقامتگاه‌های بوم‌گردی به ۳۵ واحد می‌رسد.

وی همچنین از ایجاد سه اقامتگاه بوم‌گردی در شهرستان تویسرکان خبر داد و اظهار کرد: این اقامتگاه‌ها در روستاهای قلعه آستیجان، زرهان و منطقه گزندر ایجاد خواهند شد که بازدید اولیه توسط کارشناس طبیعت‌گردی انجام و به کمیته برنامه‌ریری ارجاع داده شده و به زودی تعمیر و تجهیر آنها آغاز می‌شود.

خاکسار درباره ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی توضیح داد: اقامتگاه‌های بوم‌گردی به دو روش ساخت و تبدیل در بافت تاریخی شهر یا روستاها ایجاد می‌شوند، در روش نخست افراد درخواست خود را طبق طرح و ‌نقشه بومی ارائه و پس از گرفتن مجوز شروع به ساخت و ساز می‌کند، در روش تبدیل نیز متقاضی درخواست تبدیل خانه سنتی را ارائه می کند و بازدیدهای اولیه توسط کارشناسان صورت می‌گیرد و اگر پتانسیل تبدیل به اقامتگاه را داشت پرونده به کمیته برنامه‌ریزی معرفی شده و مالک تعمیر و ‌تجهیز را انجام می‌دهد.

وی در رابطه با تأثیر اقامتگاه‌های بوم‌گردی در جذب و ماندگاری گردشکر در استان هم گفت: با ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در دید اول یک واحد اقامتی اضافه می‌شود و چون این تأسیسات ظرفیت‌های فرهنگی دارند، می‌توانند گردشگر را با جامعه محلی، آداب و رسوم، فرهنگ‌های بومی و ... آشنا کنند و به جاذبه تبدیل شوند. 

معاون گردشگری اداره‌ میراث فرهنگی همدان با تأکید بر اینکه اقامتگاه‌های بوم‌گردی در حوزه گردشکری تأثیرگذار هستند، یادآور شد: این تأسیسات علاوه بر اینکه اقامتی است در جذب گردشگر و ماندگاری آن تأثیر مثبتی دارد.

خاکسار با بیان اینکه در حال حاضر در شهرستان رزن و درگزین اقامتگاه بوم‌گردی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: دولت برای متضاضیان ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستایی تسهیلات خوبی درنظر گرفته است./ایسنا

نظرات

🔄