نسخه آزمایشی

پل تاریخی «ساروق» تکاب مرمت شد

پل تاریخی «ساروق» تکاب مرمت شد

اطلاعات گردشگری

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تکاب گفت: پل تاریخی «ساروق» این شهرستان که سال گذشته بر اثر بارش‌ها و جاری‌شدن سیلاب تخریب شده بود، با اجرای عملیات استحکام بخشی‌ و حفاظت، مرمت و بازسازی شد.

امیر مطلوبی افزود: سال گذشته ۴۰ درصد از بنای این پل که از رشته پل‌های مربوط به دوره تاریخی صفویه است، بر اثر سیلاب تخریب و آسیب های جدی به جداره‌ها، طاق‌ها و عرشه پل وارد شده بودـ

وی با اشاره به تخریب کامل طاق‌های این پل بر اثر سیلاب سال گذشته بیان کرد: برای اجرای عملیات مرمت، بازسازی و استحکام‌بخشی پل تاریخی ساروق تکاب بیش از سه میلیارد ریال از محل اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی هزینه شده‌است.

سبک‌سازی عرشه پل، احداث، تکمیل و بالاکشیدن دیواره‌ها، بازسازی کامل طاق‌ها، بازسازی ضلع شمالی و اجرای سنگ فرش کف پل از مهم‌ترین عملیات مرمت و استحکام‌بخشی پل ساروق تکاب به شمار می رود که توسط استادکاران و کارشناسان حوزه مرمت و حفاظت آثار تاریخی اجرا شده‌است.

در اجرای عملیات مرمت پل ساروق تکاب به ویژه بازسازی عرشه پل، از مصالح سبک و متناسب با قدمت بنا و اقلیم آب و هوایی منطقه استفاده شده تا ضمن حفظ هویت تاریخی اثر، استحکام بخشی و مقاومت بیش از پیش پل در برابر حوادث طبیعی از جمله سیلاب نیز لحاظ شده است.

پل تاریخی ۳ دهانه ساروق تکاب از نوع پل‌های جناقی است که با ۴۸ متر طول، ۶.۴ متر عرض و ارتفاع ۶ متر با قدمتی بیش از ۴۰۰ سال در دوره صفویه بر روی رودخانه‌ای به همین نام در راه دسترسی تکاب به شاهین‌دژ ساخته شده‌است.

تعداد رشته پل‌های جناقی که با استفاده از شیوه معماری و راه‌سازی دوره تاریخی صفویه احداث شده در منطقه غرب کشور قابل توجه است و هم‌اکنون از این نوع پل‌ها با یک سبک معماری مشترک در شهرهای زنجان، بیجار، تکاب، میاندوآب و ارومیه وجود دارد./ایرنا

نظرات

🔄