نسخه آزمایشی

کشف ظروف سفالی هفت‌هزارساله در ساوجبلاغ

کشف ظروف سفالی هفت‌هزارساله در ساوجبلاغ

اطلاعات گردشگری

سرپرست هیات باستان‌شناسی پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم «موشه‌لان تپه» (اسماعیل‌آباد) در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز از کشف شش ظرف سفالی هفت‌هزارساله که احتمالا متعلق به یک تدفین هزاره پنجمی در این محوطه تاریخی است، خبر داد.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیاوش سراقی انجام پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم را به منظور ارائه ضوابط حفاظتی مناسب برای این محوطه دانست و افزود: علاوه بر لایه‌های باستانی، داده‌های سفالی و استخوانی متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد، به کشف شش ظرف کامل سفالی احتمالا متعلق به یک تدفین هزاره پنجمی منجر شد.

او با بیان این‌که «موشه‌لان تپه» (اسماعیل‌آباد) یکی از محوطه‌های شاخص هزاره پنجمی حوزه فلات مرکزی از استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ، دهستان سعید آباد است، توضیح داد: این محوطه‌ باستانی، برای نخستین بار در سال ۳۷-۱۳۳۶ شمسی توسط حاکمی و سپس در سال ۱۳۵۶ توسط معصومه نوایی کاوش شد که با توجه به مطالعات صورت گرفته در این محوطه ۱۰ طبقه معماری، گورها و داده‌های سفالی متعلق به هزاره پنجم و چهارم قبل از میلاد شناسایی شدند. در واقع به طور کلی می‌توان گفت ضخامت آثار باستانی موشه‌لان تپه حدود ۶/۷۰ متر است.

او با اشاره به این‌که «موشه لان تپه» پنجم دی ماه  ۱۳۵۶به شماره۱۵۴۴، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد و در سال۱۳۸۷ با پلاک ثبتی ۸۲ اصلی به تملک سازمان میراث فرهنگی درآمد، اضافه کرد: این تپه در سال ۱۳۸۱ توسط ابوالقاسم حاتمی سرپرست هیئت بررسی شد و شناسایی شهرستان ساوجبلاغ نیز مورد بررسی قرار گرفت./ایسنا

نظرات

🔄