نسخه آزمایشی

۵۰ حفار غیرمجاز در استان سمنان دستگیر شده‌اند

۵۰ حفار غیرمجاز در استان سمنان دستگیر شده‌اند

اطلاعات گردشگری

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان سمنان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۰ حفار غیرمجاز در سطح استان دستگیر و تحویل مراجع ذی‌ربط برای رسیدگی قضایی شده‌اند.

ابوالقاسم کربلایی غلامی در نشست حفاظت از میراث فرهنگی استان سمنان به میزبانی اداره کل میراث فرهنگی، ضمن بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۸۲ هزار و ۶۷۰ مورد بازدید از آثار تاریخی استان توسط نیروهای یگان حفاظت صورت گرفته است، تأکید کرد: دستاورد این بازدیدها دستگیری ۵۰ نفر از حفاران غیرمجاز و تحویل آن‌ها به مراجع ذی‌صلاح برای رسیدگی قضائی است.

وی با بیان اینکه در سال جاری همچنین شش دستگاه فلزیاب در سطح استان سمنان از متخلفان کشف و ضبط شده است، افزود: برای حفاظت بهتر از میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی مردم می‌توانند گزارش‌های خود را با حفظ امانت داری از سامانه خبری به شماره تلفن ۳۱۷۰۵ اعلام کنند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان سمنان با اشاره به آثار مثبت همراهی مردم با یگان حفاظت، تأکید کرد: مردم استان مطمئن باشند که در کمترین زمان پس از تأیید صحت و سقم، به گزارش‌هایشان با هماهنگی نیروی انتظامی و دستور قضائی، رسیدگی خواهد شد.

کربلایی غلامی در ادامه گفت: صیانت از میراث فرهنگی در استان سمنان به دلیل گستردگی و پراکندگی آثار نیازمند مشارکت همه‌جانبه هموطنان در معرفی حفاران و دلالان اشیای عتیقه دارد

بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیا مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

نظرات

🔄