نسخه آزمایشی

عرصه و حریم 9 محوطه و بنای تاریخی ایذه تعیین شد

عرصه و حریم 9 محوطه و بنای تاریخی ایذه تعیین شد

اطلاعات گردشگری : پایگاه میراث‌فرهنگی آیاپبر ایذه با هدف پیشگیری از تهدیدات احتمالی و جلوگیری از هرگونه دخل و تصرف در محدوده آثار باستانی به تعیین عرصه و پیشنهاد حریم برای 9 اثر باستانی این شهرستان اقدام کرد.

به نقل از  روابط عمومی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، با هدف پیشگیری از تهدیدات احتمالی و جلوگیری از هرگونه دخل و تصرف در محدوده آثار باستانی و داشتن توان بازدارندگی حقوقی، در چند پروژه پژوهشی به تعیین عرصه و پیشنهاد حریم برای 9 اثر باستانی این شهرستان اقدام شد.

این 9 اثر که همگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند، شامل محوطه کول فرح، بنا و محوطه تاق طویله، مجموعه تاریخی شهسوار، بنای کوشک نورآباد، کاروانسرای دهدز، نقش برجسته خنگ اژدر، نقش برجسته یارعلیوند و نقش برجسته کمالوند هستند؛ این درحالی است که محوطه اشکفت‎سلمان که بیش از این تعیین عرصه و حریم مصوب داشته است نیز بازبینی مجدد شد.

در راستای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم این 9 اثر، مطالعاتی در راستای معرفی هرچه بهتر و دقیق‌تر، آسیب‎شناسی، معرفی آثار باستانی پیرامون، برنامه‎ریزی به منظور اقدامات بعدی و ... به انجام رسید. این پروژه جامع و مهم نقش بسزایی در تکمیل پازل و پنل مدیریت پرونده ثبت جهانی ایذه که از سال 2008 میلادی در فهرست انتظار یونسکو قرار دارد، ایفا خواهد کرد.

نظرات

🔄